Mlade žene sve češće izazivaju nesreće zbog pijane vožnje
Posljednjih godina raste broj nesreća sa smrtnim posljedicama koje izazivaju maloljetne vozačice pod utjecajem alkohola i to u tolikoj mjeri da su sustigle muškarce što se potvrđuje u istraživanju koje će biti objavljen u svibanjskom izdanju časopisa Journal of Studies on Alcohol and Drugs.
U SAD-u 1996. je postojala razlika između spolova kada se radilo izazivanju nesreća maloljetnih osoba pod utjecajem alkohola; kod bilo koje razine alkohola u krvi, mladići su pokazivali veću vjerojatnost izazivanja nesreća od mladih djevojaka. Ali, istraživanja su pokazala da je od 2007. razlika među spolovima nestala.
Nije poznato koji su razlozi tomu. Vjerojatno mlade djevojke više riskiraju na cestama. „Djevojke koje piju i voze, možda se ponašaju kao mladići dok piju i voze,“ kaže glavni istraživač dr. Robert B. Voas na Pacific Institute for Research and Evaluation u Marylandu. Ukupan broj mladih muškaraca koji su izazvali nesreće zbog pijane vožnje je još uvijek veći jer muškarci više piju. Ali, Vaos kaže da prema razini alkohola u krvi, kod djevojaka sada postoji ista vjerojatnost izazivanja nesreća kao i kod mladića.
Ova saznanja se zasnivaju na informacijama državne statistike o nesrećama sa smrtnim posljedicama diljem države. Istraživači su usporedili podatke o razini alkohola u krvi iz gotovo 6 900 nesreća sa smrtnim posljedicama iz 2006. s informacijama o oko 6,800 vozača koji su sudjelovali u istraživanju o sigurnosti na cestama iz 2007. u SAD-u. Uglavnom, rizik da poginete ili sudjelujete u prometnoj nesreći, raste kako se povećava razina alkohola – bez obzira na dob.
Među pijanim maloljetnicima (između 16 i 20 godina), koji imaju razinu alkohola od 0,2 % do 0,49%, triput se povećava rizik sudjelovanja u nesrećama u usporedbi s trijeznim vozačima iste dobi. A, vjerojatnost da će poginuti gotovo se četverostruko povećava. Ono što je nevjerojatno, kažu Voas i njegove kolege, jest to što do 2007. maloljetni muškarci i žene su imali slične rizike prikazane razinom alkohola u krvi. To se razlikuje od saznanja od deset godina prije kada su maloljetni muškarci dvaput više bili pod rizikom izazivanja nesreće od djevojaka koje su imale istu razinu alkohola u krvi.
Ova istraživanja, prema Voasu, naglašavaju potrebu za prevencijom vožnje u pijanom stanju u školama i za dječake i za djevojčice. Ali, u studiji se pojavio još jedan razlog za zabrinutost, na kojeg ukazuje koautor dr. Eduardo Romano: trijezni šesnaestogodišnji vozači dvaput više pokazuju rizik od izazivanja nesreća sa smrtnim posljedicama između 1996. i 2007.
Ponovno nije jasno zašto, kaže Romano. „Ali mi pretpostavljamo da tu veliku ulogu ima manjak koncentracije,“ on kaže. „Trijezna djeca su u većoj opasnosti, a mi mislimo da je to povezano sa slanjem poruka i novim tehnologijama koje oni koriste.“ U tom slučaju, kažu istraživači, potrebna je ne samo prevencija protiv pijane vožnje, već i napori da se spriječi „vožnja koju nešto ometa“.