Društvene znanosti

Brak je krivac za to što ste se udebljali

N.D.

Mnogi ljudi imaju predrasude o braku: Žene se zapuste, muškarci udebljaju. Je li to zaista tako i što znanstvenici kažu o tome? Donosimo konkretne dokaze da je bračni status zaista povezan s indeksom tjelesne mase u čak devet europskih zemalja!

Premda su brojne studije su pokazale da je brak dobar za zdravlje, znanstvenici iz Basela, Nuremberga i Berlina otkrili su da se to ne odnosi na sve indikatore zdravlja. Njihova otkrića pokazala su da se vjenčani parovi u prosjeku hrane zdravije od samaca, ali imaju veću kilažu i manje se bave sportom. Istraživači su usporedili vezu između bračnog statusa i indeksa tjelesne mase, koji povezuje tjelesnu težinu i visinu. Visok indeks tjelesne mase može biti rizičan faktor za kronične bolesti poput dijabetesa ili kardiovaskularnih bolesti.

Znanstvenici su prikazali zanimljive podatke presječnog istraživanja u kojem je sudjelovalo 10 226 ispitanika iz Austrije, Francuske, Njemačke, Italije, Poljske, Rusije, Španjolske i Ujedinjenog Kraljevstva. Osim vjenčanih parova, znanstvenici su proveli dodatna istraživanja na nevjenčanim parovima koji žive zajedno. Također su proučavali moguće razloge za dobivanje na težini ispitujući sudionike o njihovim prehrambenim navikama i vježbanju.

Znanstvenici iz svih devet zemalja pokazali su da bračni parovi imaju veći indeks tjelesne mase nego samci – bilo žene bilo muškarci. Razlike između zemalja bile su iznenađujuće male.

Razlika od dva kilograma

Prema WHO-u (Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji), normalan indeks tjelesne mase je između 18,5 i 25. Prekomjerna tjelesna težina je između 25 i 30 a pretilost iznad 30. Prosječni indeks tjelesne mase za oženjene muškarce je 26,3. Za neudane žene, prosječni indeks bio je 25.1 a za neudane 25.6.

Iako ove razlike na prvi pogled ne izgledaju velike, vrlo su značajne. Kod žene prosječne visine 165 cm ili muškarca visine 180 cm, razlika je u prosjeku oko dvije kg. Potrebno je napomenuti da su socio-ekonomski status, dob i nacionalnost već bili uzeti u obzir. Naše otkriće pokazuje kako socijalni faktori mogu utjecati na zdravlje. U tom slučaju, institucija braka i određene promjene u ponašanju u tom kontekstu izravno su povezane s prehranom i tjelesnom težinom, kaže Ralph Hertwig, s Instituta Max Planck u Berlinu.

Bračni parovi hrane se zdravije, ali manje vježbaju

Rezultati ankete o prehrambenim navikama i vježbanju pokazali su moguće razloge ovog paradoksa: zdravije prehrane i povećane tjelesne mase bračnih parova. Na primjer, parovi su naveli kupovanje lokalnih i neobrađenih proizvoda i izbjegavanje brzih obroka. Također, oženjeni muškarci naveli su kako više kupuju organske i fair trade proizvode.

„To pokazuje kako su posebice muškarci u dugim vezama svjesniji svoje prehrane i vjerojatno zdraviji“, kaže Jutta Mata, vodeći autor studije i profesor na Sveučilištu u Baselu. Ali to ne znači da su sveukupno zdraviji jer studija također pokazuje da se oženjeni muškarci manje bave sportom nego samci.

„Naša otkrića pokazuju da parovi nisu zdraviji u svakom segmentu, kao što se do sada pretpostavljalo“, rekao je Jutta Mata.

Na zdravlje ne utječe samo što jedete nego i kada jedete!

Ispitanici su u anketi odgovarali o svojim prehrambenim navikama kao i vježbanju i stavovima prema intervjuima. Ovakav pristup omogućuje prikupljanje kvalitetnijih podataka: Recimo mišljenje ispitanika, npr. o vlastitoj težini, bit će realističnije ako ih ispitujete u četiri oka nego npr. putem telefona.

Izvor: Universität Basel, ScienceDaily

Možda će vas zanimati