Biljke i životinje

Rep dinosaura pronađen u Čileu zapanjio je znanstvenike

N.B.

Čileanski paleontolozi u srijedu su predstavili svoja otkrića o dinosauru otkrivenom prije tri godine u Patagoniji za koji su rekli da ima vrlo neobičan rep koji je zbunio istraživače. Ostaci Stegourosa elengassena otkriveni su tijekom iskapanja 2018. na Cerro Guidu, mjestu za koje se zna da sadrži brojne fosile.

"To je bilo glavno iznenađenje. Ova struktura je apsolutno nevjerojatna", rekao je Alexander Vargas, jedan od paleontologa. "Rep je bio prekriven sa sedam pari osteoderma... stvarajući oružje apsolutno drugačije od svega što poznajemo kod bilo kojeg dinosaura", dodao je tijekom predstavljanja otkrića na Sveučilištu u Čileu.

Osteodermi - strukture koštanih plakova smještenih u dermalnim slojevima kože - bili su poravnati s obje strane repa, što ga čini nalik velikoj paprati. Paleontolozi su otkrili 80 posto kostura dinosaura i procjenjuju da je životinja živjela na tom području prije 71 do 74,9 milijuna godina. Bio je dugačak oko dva metra, težak 150 kilograma i bio je biljožder.

Prema znanstvenicima, koji su svoje istraživanje objavili u časopisu Nature, životinja bi mogla predstavljati dosad nepoznatu lozu oklopnog dinosaura koji nikada nije viđen na južnoj hemisferi, ali je već identificiran na sjevernom dijelu kontinenta.


"Ne znamo zašto je rep evoluirao. Znamo da unutar skupina oklopnih dinosaura izgleda da postoji tendencija neovisnog razvoja različitih obrambenih mehanizama temeljenih na osteodermi", rekao je Sergio Soto, još jedan član tima.

Područje Cerro Guido, u dolini Las Chinas 3.000 km južno od Santiaga, proteže se 15 kilometara. Različite stijene sadrže brojne fosile. Tamošnji nalazi omogućili su znanstvenicima pretpostaviti da su današnja Amerika i Antarktika bili blizu jedno drugom prije milijune godina.

"Postoje jaki dokazi da postoji biogeografska veza s drugim dijelovima planeta, u ovom slučaju Antarktikom i Australijom, jer tamo imamo dva oklopna dinosaura blisko povezana sa Stegourima", rekao je Soto.

Izvor: Nature

Možda će vas zanimati