Otkriven predak najvećega letećega gmaza
Američki i kineski paleontolozi iskopali su fosil Pterodactyloid pterosaura star 163 milijuna godina. Gmaz, nazvan 'Kryptodrakon progenitor', prvi je pterosaur koji nosi karakteristike Pterodactyloidea, jednog od najvećih letećih organizama u povijesti Zemlje.
Novoidentificirano stvorenje iz perioda jure, vrsta nazvana 'Kryptodrakon progenitor', iskopan je u sjeverozapadnoj Kini, skromnih je dimenzija, s rasponom krila od oko 1,47 metara.
Brian Andres sa sveučilišta South Florida u Tampi i njegovi kolege objavili su otkriće u znanstvenom žurnalu ''Current Biology''. Istraživači su sastavili krhke fragmente odraslog ''Kryptodrakon progenitora'' sa rasponom krila od oko 1,47 metara. Iako mali, ovaj krilati gmaz je važan jer je predak najveće krilate životinje koja je ikada lebdjela nad Zemljom.
Kasniji članovi ove vrste letećih gmazova (pterosaura) su bili su kolosalni, uključujući ''Quetzalcoatlusa'', čiji je raspon krila bio oko 11 metara (otprilike kao raspon krila borbenog zrakoplova F-16). Mnogi od nas vole misterije, a paleontolozi se ne razlikuju. Kryptodrakon je, u stvari, pravi kuriozitet. Mali pterodaktil, otkriven u Kini, najraniji je poznati Pterodactyloid pterosaur i popunio je rupu u evoluciji tih tajanstvenih stvorenja, piše National Geographic.
Shishugou formacija na sjeverozapadu Kine, poznata pod nazivom ''Dinosaurska rupa smrti", je živi pijesak koji je pokopao mnoge fosile pretpovijesnih stvorenja. Kryptodrakon je letio preko krajolika koji je obilovao izvanrednim životinjama poput Mamenchisaura, Theropod dinosaura, malenih sisavaca, kornjača i guštera.
Mnogi od Pterodactyloidsa imali su masivne , duguljaste glave na vrhu kojih je bila krijesta. Izgubili su zube i izrasle su u ogromne organizme. Kryptodrakon je najstariji poznati pterosaur, navode istraživači. U primitivnih pterosaura, jedna od najkraćih i najmanjih kostiju nalazi se u krilu, ali u Pterodactyloidsa sasvim je izdužena" rekao je Brian Andres, paleontolog sa Sveučilišta u Južnoj Floridi.
Kryptodrakon je živio neposredno prije nego je njegov kolega Pterodactyloids preuzeo drevno nebo.
"Možemo pogledati njegovu anatomiju i vidjeti kakvi su bili do zadnjih promjena u svom tijelu, koje mogu biti odgovorne za razvoj ove vrste", dodao je Andres. Još jedan važan element otkrića je okruženje u kojem je Kryptodrakon obitavao.
Ekosustav sa mnoštvom riječnih tokova, daleko od oceana, bio je njegovo prirodno stanište. Ta je regija vrvila od drevnih gorostasa uključujući dinosaura grabežljivaca Sinraptora i divovskog dinosaura nazvanog Mamenchisaur koji ima najduži vrat u povijesti živih bića na Zemlji.
Paleontolog sa Sveučilišta George Washington, James Clark navodi da je Kryptodrakon živio u takvom ekosustavu uz niz drugih dokaza koji upućuju na to da je napredniji od pterosaura – koji se hrano isključivo ribom iz oceana.
Znanstvenici navode: "Ovo otkriće će nas odvesti do osvjetljavanja korelacije pterosaura i suvremenih krilatih kralježnjaka kao što su ptice i šišmiši".
Znanstvenici još uvijek vjeruju da pterosaur nije predak u ptica i drugih životinja poznatih modernom čovjeku.
Izvor: SciNews, Digital Journal