Masline iz Sahare - sačuvati genetsko nasljeđe
Maslina iz Sahare, rođak Mediteranskih drveća maslina ostaje nepoznat. Dakako ove podvrste (nazvane Laperinne's drvo masline) su od velike važnosti iz više razloga. IRD istraživači i njihovi partneri pokazali su da je njihova dugovječnost osigurana njihovom originalnom vegetativnom reprodukcijom. Izuzetno otporna na sušu, to drvo se može ponašati kao genetski resurs da poboljša svoje domaće kolege. Pod uvjetom očuvanja provođene su akcije da se spriječi njihov nestanak.
Najotpornije od svih stabla masline
Za razliku od svojih kultiviranih kolega, Laperrine's stablo masline nije izabralo blagost Mediteranske klime. Raste u središnjem djelu Sahare na visini između 1400-2800 metara, pokrivajući južni Alžir, Niger i sjeverni Sudan. Kako bi preživio u negostoljubivoj prirodi u zadnjih nekoliko milijuna godina, moralo se prilagoditi ekstremnim sušnim uvjetima. U cilju očuvanja ovog iznimnog genetskog nasljeđa tijekom vremena je razvio neobičnu reproduktivnu strategiju. Kao što su znanstvenici pokazali u nedavnom sintetičkom studiju, ono se reproducira kroz vegetativni ili klonski rast.
Genetski resurs za kultivirane biljke
Simbol Saharskih planinskih ekosustava, Laperinne's drvo masline je izvor drva za lokalnu populaciju. Njegovo lišće je isto vrijedno kao izvor hranjenja životinja. Znanstvenici također ističu njegove agronomske beneficije. Također stabla masline mogu biti križana s kultiviranim stablima masline kako bi se poboljšale različita područja kao što je otpornost na sušu. Zahvaljujući molekularnim analizama biolozi su otkrili da se takvo križanje već iznijelo, potvrđujući mogućnost hibridiziranja dvije podvrste.
Ugroženo stablo
Razvoj konzervacije niša kao i Laperinnes's drva masline nije rizičan proces. Danas plaća cijenu svoje izolacije i genetskog protekcionizma. Ograničeni gen među stanovništvom i vegetativna reprodukcijska metoda je rezultirala u manjem genetskom miksu u dugotrajnom vremenu. Unutar trenutnih klimatskih uvjeta, broj drveća pada.
Ova kombinacija faktora dovela je do erozije genetske raznolikosti, koja smanjuje sposobnost Laperinne's stabla masline da se prilagodi prirodnim promjenama i to znači da ove podvrste su potencijalno ugrožene u budućnosti. Ovo ekološko i historičko istraživanje Laperinna drva masline pomaže da bolje uočimo opasnosti prema tom drvetu i da se utvrde prioriteti za očuvanje.
Laperinne's stablo masline današnjoj agronomskoj i šumarskoj struci je slabo poznato pa trud istraživača koji su se posvetili proučavanju tako prekrasnog stabla je hvale vrijedan. S obzirom na to da stanište Laperinne's masline je neukrotiva, surova priroda, njezina sposobnost da izdrži i najveće suše i održivost koja seže daleko u povijest jesu samo korisni podatci koji će struci uveliko pomoći.
Izvor: ScienceDaily