Zdravlje i medicina

Dvije čaše mlijeka dnevno idealne su za dječje zdravlje

J. B.

Stara narodna poslovica kaže kako će vas jedna jabuka dnevno sačuvati od odlaska doktoru. Tome možemo dodati i dvije čaše mlijeka dnevno. Hipokrat je 400 god. pr. n. e. rekao: „Mlijeko je savršena prirodna hrana.“ Ono je glavni izvor prehrane mladunčadi sisavaca prije nego što mogu probati različitu hranu. Čovjek je jedina vrsta koja pije mlijeko druge vrste – krave, koze, ovce, magarca i dr. Iako je mlijeko izuzetno hranjiva namirnica, važno je voditi računa o time koje mlijeko konzumirati, kada i koliko!

Novo istraživanje odgovorilo je na jedno od najčešćih pitanja koja roditelji postavljaju liječnicima: Koliko mlijeka treba davati djeci? Odgovor je dvije čaše dnevno.

„Počeli smo se baviti tim pitanjem jer su preporuke oko unosa mlijeka bile nejasne pa su liječnici i roditelji tražili odgovore.“ kaže dr. Jonathon Maguire, pedijatar u bolnici St. Michael i glavni autor istraživanja. 

Dr. Maguire i njegov tim proučavali su kako kravlje mlijeko djeluje na zalihe željeza i vitamina D u organizmu – dvije najvažnije hranjive tvari u mlijeku – na više od 1300 djece između dvije i pet godina. Rezultati su objavljeni online u časopisu „Pediatrics today“.

Otkrili su da djeca koja su pila više mlijeka imaju veće zalihe vitamina D, ali manje željeza.

„Vidjeli smo da su dvije čaše kravljeg mlijeka dnevno dovoljne za održavanje adekvatne razine vitamina D kod većine djece, istovremeno održavajući zalihe željeza. Međutim, uzimanjem veće količine mlijeka dolazi do daljnjeg smanjivanja zalihe željeza, bez veće koristi od vitamina D.“ kaže dr. Maguire.

Istraživači su proučavali navike zdrave djece tijekom redovnih liječničkih kontrola između 2008. i 2010. godine. Roditelji su ispunjavali opsežan formular o dječjim navikama pijenja mlijeka, ali i drugih čimbenika koji bi mogli utjecati na zalihe željeza i vitamina D koje su se utvrđivale uzimanjem uzoraka krvi svakog djeteta.

Djeca su sudjelovala u TARGet Kids!, jedinstvenoj suradnji između dječjih liječnika i istraživača iz bolnice St. Michael i Bolnice za oboljelu djecu. Program prati djecu od rođenja s ciljem razumijevanja i sprečavanja uobičajenih nutritivnih problema u ranim godinama života, kao i njihov utjecaj na zdravlje i bolesti kasnije u životu.

Istraživanje također pokazuje da djeca s tamnijom pigmentacijom kože ne mogu imati dovoljno zaliha vitamina D tijekom zimskih mjeseci. Da se bi se ona povisila, dr. Maguire predlaže da se umjesto konzumiranja više mlijeka razina vitamina D povisi raznim dodacima prehrani, istovremeno čuvajući zalihe željeza.

„Manjak vitamina D kod djece je povezan sa zdravstvenim problemima kostiju, dok je manjak željeza povezan s anemijom i kašnjenjem u kognitivnom razvoju.“ kaže dr. Maguire. „Biti u mogućnosti odgovoriti na pitanja roditelja o unosu zdravog kravljeg mlijeka važno je za izbjegavanje ovih potencijalno ozbiljnih komplikacija uslijed niskih razina zaliha vitamina D i željeza.“

Društvo pedijatara iz Kanade preporučuje da se kravlje mlijeko ne daje djeci prije nego navrše jednu godinu. Takav oprez rezultat je čestih negativnih posljedica preranog uvođenja kravljeg mlijeka kao osnovnog mliječnog napitka kod djece. Prije svega, veće količine kravljeg mlijeka uvelike mogu smanjiti unos majčinog mlijeka te uzrokovati krvarenje probavnog sustava i anemiju.

Izvor: St. Michael's Hospital

0

Možda će vas zanimati