Bisfenol A povećava rizik za nastanak astme u djetinjstvu
Bisfenol A je kemijski spoj koji može negativno utjecati na zdravlje. Uzrokuje poremećaje endokrinog sustava jer oponaša hormone tijela. Posebno je štetan utjecaj za najmlađe. Ova kemikalija se uglavnom koristi za dobivanje plastike, a sadrže ju mnogi proizvodi iz našeg svakodnevnog života poput boca za vodu, flašica ze bebe, sportske opreme, sredstva za brtvljenje, kućnih elektroničkih uređaja, kao i CD-i i DVD-i.
Istraživači s Columbia Center for Children's Environmental Health na Mailman School of Public Health prvi su objavili povezanost između ranog izlaganja djece kemijskom spoju bisfenolu A (BPA) i povišenom riziku za astmu kod male djece. BPA je komponenta plastike, a nalazi se i kao zaštitna presvlaka u konzervama i računima iz trgovina.
Rezultati istraživanja nalaze se u ožujskom izdanju časopisa Journal of Allergy and Clinical Immunology.
"Prevalencija astme dramatično se povećala tijekom posljednjih 30 godina, što upućuje na to da neke, zasada još neotkrivene izloženosti okolišu mogu biti upletene. Naša studija pokazuje da jedan takav utjecaj može imati BPA", kaže glavna autorica Kathleen Donohue, liječnica i asistentica medicine na Columbia University College of Physicians and Surgeons i istraživačica u Center for Children's Environmental Health.
Dr. Donohue i njezini suradnici su proučavali 568 žena uključenih u studiju izloženosti okolišu kod majki i novorođenčadi. Izloženost BPA-u je bila određena mjerenjem razine BPA metabolita u uzorcima urina uzetih tijekom trećeg tromjesečja trudnoće te u djece u dobi od 3, 5 i 7 godina. Liječnici su dijagnosticirali astmu u dobi od 5 do 12 godina na temelju simptoma astme, testova plućne funkcije i povijesti bolesti. Ovjeren upitnik korišten je za procjenu teškog disanja.
Nakon prilagođavanja pasivnom pušenju i drugim čimbenicima za koje je poznato da su povezani s astmom, istraživači su otkrili da je post-natalna izloženost BPA-u bila povezana s povećanim rizikom od teškog disanja i astme. Izloženost BPA -u tijekom trećeg tromjesečja trudnoće bila je obrnuto povezana s povećanim rizikom od teškog disanja u dobi od pet godina. Ovo neočekivano otkriće je u suprotnosti s rezultatima prethodnog istraživanja, prema kojem izloženost BPA-u tijekom drugog tromjesečja, u kritičnom razdoblju za razvoj dišnih puteva i imunološkog sustava, je pozitivno povezano s rizikom nastanka astme.
Povećani rizik za teško disanje i astmu je uočen u "prilično rutinskoj, niskoj dozi izloženosti BPA-u", kaže dr. Donohue. "Kao i većina drugih znanstvenika koji proučavaju BPA, ne vidimo jednostavan linearni odnos između doze i rezultata."
U sva tri vremenska razdoblja, više od 90% djece u studiji je imalo mjerljive razine BPA metabolita u svojim tijelima, rezultat koji je u skladu s prethodnim istraživanjima. To ne znači da će svi oni razviti astmu, upozorava dr. Donohue. "Baš kao što pušenje povećava rizik od raka pluća, ali neće svatko tko puši i dobiti tu bolest, pa stoga neće ni svako dijete izloženo BPA -u razviti astmu."
Biološki mehanizam koji povezuje BPA s astmom je nejasan. Trenutna studija nije našla dokaze da izloženost BPA-u povećava rizik da će imunološki sustav razviti više antitijela na uobičajene alergene u zraku. "Drugi mogući putevi mogu uključivati promjene na urođeni imuni sustav, ali to ostaje otvoreno pitanje", kaže dr. Donohue.
Nova studija se temelji na postojećim dokazima koji povezuju izloženost BPA-u i respiratorne simptome, kao i za pretilost, smanjenu toleranciju glukoze i bihevioralne probleme, među nizom zdravstvenih problema. U srpnju, Food and Drug Administration zabranila je korištenje BPA u bočicama i čašama za bebe.
"Vrlo je važno provoditi solidna epidemiološka istraživanja poput našeg koja daju regulatorima najbolje moguće informacije na temelju kojih će temeljiti svoje odluke o sigurnosti BPA", kaže glavna autorica Robin Whyatt, doktorica iz područja javnog zdravstva, profesorica ekološke zdravstvene znanosti i zamjenica direktora na Columbia Center for Children's Environmental Health.
Da biste smanjili izloženost BPA, National Institute of Environmental Health Sciences (NIEHS) preporučuje izbjegavanje plastičnih posuda brojeva 3 i 7, konzumiranje manje konzervirane hrane i kada je to moguće, odabir posuda od stakla, porculana ili nehrđajućeg čelika, posebno za vruću hranu i tekućinu.
Izvor: Columbia University's Mailman School of Public Health