I mala količina alkohola u trudnoći uzrokuje promjene na djetetu
Samo jedna čaša vina tjedno tijekom trudnoće povezana je s trajnim promjenama u crtama djetetovog lica – a vjerojatno i u njegovim kognitivnim sposobnostima.
Nizozemski znanstvenici proučavali su 200 osobina lica više od 5600 djece školske dobi koristeći 3D slike i algoritam dubokog učenja. Pronašli su razlike između crta lica djece čije su majke pile alkohol tijekom trudnoće i onih čije majke nisu pile.
Ispijanje samo 12 grama alkohola tjedno – ili jedno standardno piće – povezano je s trajnim promjenama na licu djeteta.
Prenatalna izloženost alkoholu bila je povezana s bradama koje su više stršale u usporedbi s djecom majki koje uopće nisu pile tijekom trudnoće.
Izloženost alkoholu u maternici također je bila povezana s kraćim nosom koji je malo okrenut prema gore i blagom regresijom regije ispod očiju.
Što su majke tijekom trudnoće konzumirale više alkohola, promjene na licu su bile izraženije.
Čini se da učinak slabi s godinama, a promjene na licu u skupini 13-godišnjaka bile su manje izražene od onih u skupini 9-godišnjaka.
Većina majki koje su pile tijekom trudnoće, pile su i tri mjeseca prije nego što su zatrudnjele.
"Naša studija ukazuje na to da bi žene koje su trudne ili žele uskoro zatrudnjeti trebale prestati konzumirati alkohol nekoliko mjeseci prije začeća i potpuno tijekom trudnoće kako bi izbjegle negativne zdravstvene ishode kod potomstva", napisali su znanstvenici.
Smatra se da prekomjerno pijenje u trudnoći uzrokuje ono što je poznato kao fetalni poremećaj alkoholnog spektra, s karakterističnim promjenama na bebinom licu, kognitivnim sposobnostima i ponašanju.
"Lice bih nazvao 'ogledalom zdravlja' jer ono odražava cjelokupno zdravlje djeteta", rekao je Gennady Roshchupkin, epidemiolog u Erasmus Medical Centeru u Nizozemskoj koji je vodio studiju.
"Izloženost djeteta alkoholu prije rođenja može imati značajne negativne učinke na njegov zdravstveni razvoj, a ako majka redovito pije velike količine, to može rezultirati poremećajem fetalnog alkoholnog spektra, što se odražava na djetetovom licu."
Bebe s ovim sindromom obično imaju vrlo tanku gornju usnu, glatku kožu između nosa i gornje usne (filtrum), manje oči i okrenut nos. Često imaju problema s koncentracijom, zadacima pamćenja, školskim obvezama i druženjem.
Jedno prethodno istraživanje pokazalo je da je manje od 70 grama alkohola tjedno tijekom trudnoće utjecalo na kraniofacijalni razvoj dojenčadi.
Ova nedavna studija prva je koja proučava razine konzumacije alkohola od 12 grama tjedno.
U praktičnom smislu, zdravstveni savjetnici tvrde da ne postoji količina alkohola koja se smatra apsolutno sigurnom, bez posljedica, kada je u pitanju razvoj djeteta u trudnoći.
Izvor: Science Alert