Zdravlje i medicina

Prekomjerno aktivan mjehur i inkontinencija pogoršavaju se s godinama

N.B.

Ako s godinama osjećate sve iznenadnije potrebe za trčanjem u kupaonicu, niste sami. Nova studija pokazuje da žene u postmenopauzi u dobi od 45 do 54 godine imaju veću vjerojatnost da će imati sindrom preaktivnog mokraćnog mjehura (OAB). Dodatno, pretilost i višestruki porođaji dovode ženu u veći rizik od stresne urinarne inkontinencije (SUI).

Simptomi urinarne inkontinencije česti su kod žena i obično se pogoršavaju kako žene stare. U Sjedinjenim Državama, prevalencija urinarne inkontinencije iznosi 17,1% u žena u dobi od 20 godina ili starijih i 38% u žena u dobi od 60 godina i više.

Postoje dvije glavne vrste urinarne inkontinencije - urinarna urgentna inkontinencija (UUI) i SUI. Urinarna inkontinencija je definirana kao nehotični gubitak urina povezan s nagonom za mokrenjem. Nasuprot tome, stresna urinarna inkontinencija je nehotični gubitak urina zbog napora ili fizičkog napora, uključujući sportske aktivnosti, kihanje i kašljanje. Od te dvije, žene imaju veću vjerojatnost da će dobiti dijagnozu SUI. Sindrom prekomjerno aktivnog mokraćnog mjehura karakterizira hitnost mokrenja i obično je popraćen povećanom učestalošću mokrenja i/ili nokturijom, s inkontinencijom mokraće.

Provedeno je više studija o ovim problemima urinarnog sustava koji mogu negativno utjecati na kvalitetu života žene. Međutim, ovo je najveća poznata studija, s podacima od više od 12.000 žena. Cilj ove nove studije bio je istražiti prevalenciju i čimbenike povezane sa simptomima mokraće.

Iako je studija pokazala značajnu povezanost OAB-a u žena u dobi od 45 do 54 godine i postmenopauzalnog statusa, također je pokazala da simptomi SUI-a vjerojatno mogu postati rjeđi nakon menopauze. Međutim, pokazalo se da se simptomi stresne urinarne inkontinencije povećavaju kao rezultat visokog indeksa tjelesne mase i broja porođaja.

Ostali proučavani čimbenici uključivali su pušački status, povijest dijabetesa, histerektomiju i korištenje hormonske terapije. Istraživači sugeriraju da je potrebno provesti dodatne studije kako bi se razmotrila povezanost između vremena od menopauze i simptoma OAB u razdoblju perimenopauze.

"Ova studija naglašava koliko je urinarna inkontinencija česta kod žena, pri čemu je gotovo jedna od pet japanskih žena prijavila urinarnu inkontinenciju povezanu s OAB ili SUI u posljednjih mjesec dana. Žene srednjih godina bile su posebno pogođene SUI (18,2% kod žena u dobi od 50 do 54 godine). S obzirom na značajan negativan učinak na kvalitetu života i prisutnost učinkovitih strategija za upravljanje ovim opterećujućim simptomima, liječnici bi trebali rutinski pitati žene o urinarnoj inkontinenciji", kaže dr. Stephanie Faubion, medicinska direktorica NAMS-a.

Izvor: Menopause

0

Možda će vas zanimati