Siječanj 2016. je najtopliji zabilježen - ikad
Čini se da svijet nikako ne može predahnuti od klimatskih promjena. Nije prošlo mnogo vremena otkako je objavljeno da je 2015. bila najtoplija zabilježena godina, a poprilično je izgledno da će živa nastaviti svoj uspon.
NASA i Američka Nacionalna uprava za oceane i atmosferu (NOAA) analizirali su i zbrojili sve vrijednosti te utvrdili da je ovaj siječanj bio najtopliji zabilježeni mjesec u povijesti otkad postoje mjerenja. I ne samo to, nego je bio i najtopliji mjesec s najvećim odstupanjem od prosjeka, pobijedivši globalni prosjek od 1.13˚C.
To čini siječanj devetim u nizu najtoplijih mjeseci koji se bilježe još od svibnja prošle godine, kada je bilo za 0.3˚C toplije nego prošle godine. Masivni skok u zagrijavanju planete djelomično je pripisan izrazito jakom atmosfersko-oceanskom fenomenu zvanom El Niño, koji u posljednjih nekoliko mjeseci drastično utječe na klimatske prilike ne samo istočne obale Amerike, nego i svih dijelova svijeta. Vrijeme je krivo za sušu koja je pogodila Australiju, masivne šumske požare viđene diljem Indonezije, kao i teške suše i poplave koje su ostavile gotovo 100 milijuna ljudi u borbi s nestašicom hrane u Južnoj Africi i Južnoj Americi.
AKO VAM SE SVIDIO OVAJ TEKST: Podržite portal donacijom za kavu :)
Prema Svjetskoj meteorološkoj organizaciji (WMO) čini se da je trenutni El Niño konačno prošao svoj vrhunac, no to ne znači da se stanje vratilo u normalu. WMO upozorava da će se svijet i dalje suočavati s golemim humanitarnim poteškoćama u mjesecima koji dolaze, s obzirom na jačinu utjecaja vremenskog sustava, te učinaka koji se još uvijek osjećaju u svim dijelovima svijeta. Trenutno je prerano potvrditi da li je ovo bio najveći El Niño ikada zabilježen, ali se zasigurno može usporediti s trenutnim rekordom iz 1997.-1998.
To kontinuirano zagrijavanje planeta već sada utječe na okoliš. Arktik je posebno teško pogođen jer je topljenje leda doseglo novu rekordno nisku razinu za siječanj. Prema Američkoj Nacionalnoj upravi za oceane i atmosferu zagrijavanje Arktika iznad je svih očekivanja, s obzirom na to da je zabilježena temperatura barem 5.6˚C viša od prosjeka nad većim dijelom Aljaske. Prošlog mjeseca led je pokrivao površinu od 13,5 milijuna četvornih kilometara, što je oko milijun četvornih kilometara manje nego u posljednjem 30-godišnjem prosjeku za ovo doba godine. To je područje veličine Teksasa i Novog Meksika zajedno.
Čini se da se emisije ugljika neće značajnije smanjivati u skorije vrijeme, te će se klima jednostavno nastaviti zagrijavati, a postavljanje novih globalnih temperaturnih rekorda moglo bi postati sve učestaliji slučaj.
AKO VAM SE SVIDIO OVAJ TEKST: Podržite portal donacijom za kavu :)
Izvor: IFL