Pozitivni učinci ispijanja alkohola natječu se s odbojnim
Profesor neurobiologije i anatomije sa Sveučilišta u Utahu, Sharif Taha, je sa svojim kolegama proveo istraživanje ovisničkih ponašanja deaktivirajući postraničnu habenulu u mozgu štakora. Kad im je, kroz nekoliko tjedana omogućen pristup 20 postotnoj alkoholnoj otopini, navika ispijanja je ubrzano rasla te su konzumirali znatno više alkohola od kontrolnih štakora.
Neurone u postraničnoj habenuli aktiviraju stimulansi povezani s lošim iskustvima, što sugerira kako bi bez ove regije u mozgu štakori mogli piti više jer ne bi mogli učiti na negativnim posljedicama prijašnje prekomjerne konzumacije. Istraživači su testirali ideju dajući štakorima privlačan sok, nakon čega bi im ubrizgali količinu alkohola koja bi prouzročila negativne posljedice. „To je vrsta učenja poput uvjetovane reakcije na trovanje hranom. Okusite nešto od čega vam pozli i naravno, u budućim obrocima izbjegavate tu hranu,“ objašnjava Taha.
Ipak, štakori s neaktivnom postraničnom habenulom zahtijevaju sok češće od kontroliranih životinja, unatoč ponavljanju loših iskustava. „Pozitivni učinci ispijanja alkohola se natječu s odbojnim,“ objašnjava postdiplomski student neuroznanosti, Andrew Haack, jedan od koautora studije.
„Uklonivši odbojne posljedice deaktivacijom postranične habenulu, nagrađujući efekti prevladavaju te konzumacija alkohola raste.“ Zaključci grupe bi mogli pomoći pri objašnjavanju prijašnjih kliničkih istraživanja koja pokazuju kako muškarci koji su manje osjetljivi na negativne posljednice alkohola piju više te kako je veća vjerojatnost da će kasnije u životu postati alkoholičari.
Istraživači misle kako postranična habenula najvjerojatnije radi na jedan od dva načina - može regulirati koliko loše će se pojedinac osjećati nakon prekomjernog ispijanja, odnosno, može kontrolirati koliko dobro uči iz loših iskustava. Buduća istraživanja će utvrditi koja je od opcija ispravna te olakšati razumijevanje ponašanja koje uzrokuje ovisnost o alkoholu.