Ova mapa pokazuje kako se vaša adresa mijenjala tijekom posljednjih 750 milijuna godina
Prije 240 milijuna godina, vaša se sadašnja adresa nalazila na jedinstvenom kontinentu poznatom kao Pangea. Taj je kontinent obuhvaćao skoro čitavu kopnenu površinu zemljine kore. Zahvaljujući novoj interaktivnoj mapi sada možemo vidjeti na kojem se točno mjestu Pangee nalazila određena adresa iz suvremenog svijeta.
Rezultati proučavanja ove mape zaista su intrigantni. Na primjer, današnji Washington nekada je bio susjedna država Mauritaniji, od koje je danas odvaja ogromno vodeno prostranstvo Atlantskog oceana.
Ovu je mapu, nazvanu 'Ancient Earth' (Drevna Zemlja), osmislio Ian Webster, kurator najveće svjetske digitalne baze dinosaura. Webster je koristio podatke Projekta PALEOMAP koji je pratio distribuciju zemlje i mora kroz posljednjih 1 100 milijuna godina, te na temelju njih razvio svoju interaktivnu mapu.
Korisnici u mapu mogu unijeti određenu adresu ili regiju i odabrati podatke za određeni vremenski period od sada pa 750 000 godina u prošlost. Trenutačno mapa nudi 26 opcija iz različitih vremenski perioda počevši od Kriogenskog razdoblja.
Mapa također nudi niz zanimljivih navigacijskih mogućnosti, uključujući opciju rotacije zemljinog prikaza i prekrivenost oblacima. Na ekranu se također pojavljuju kratki opisi odabranog perioda Zemljine prošlosti, a izbornik nudi opcije odabira stanja Zemlje u vrijeme velikih prekretnica, kao što je pojava prvog cvijeća, trave ili insekata.
Mapa se temelji na modelima tektonskih ploča, za koje se smatra da su prilično precizni u rekreiranju izgleda Zemljine kore u prošlosti. Pa ipak, Webster ističe kako se sve vizualizacije trebaju smatrati procjenama, a ne činjeničnim stanjem.
„Očito je da nikada nećemo moći dokazati preciznost ove mape. U mojim testovima otkrio sam da se rezultati različitih modela mogu značajno razlikovati. Odabrao sam ovaj model mape jer je široko prihvaćen i pokriva najduži vremenski period“, rekao je Webster.
Izvor: Smithsonian Magazine