Svemir i vrijeme

Ovo je dio izgubljenoga protoplaneta i službeno je stariji od Zemlje

L.B.

Znanstvenici su u pustinjskom pijesku Maroka pronašli komadić meteorita za koji se sada vjeruje da pripada mladom planetu koji se nikada nije uspio razviti.

Nove su analize pokazale kako je ovaj meteorit, naziva Erg Chech 002, stariji od Zemlje te je vulkanskog porijekla, što dokazuje da je nekoć bio dio kore većeg objekta poznatog kao protoplanet. Ovo znanstvenicima pruža jedinstvenu priliku za proučavanje ranih faza formacije planeta i uvid u nove spoznaje o samim počecima Solarnog sustava.

EC 002 pronađen je u svibnju 2020. godine, a istraživači su odmah primijetili da se razlikuje od uobičajenih meteorita koji uglavnom imaju hondritičnu kompoziciju, što znači da su sastavljeni od dijelova prašine i stijena koje su čvrsto slijepljene. Za razliku od njih, kompozicija EC 002 je magmatska te sadrži piroksenske kristale.

Zbog te je teksture klasificiran kao akondrit, odnosno meteorit nastao na tijelu koje je prošlo kroz proces unutarnjeg izgaranja, kao i Zemlja, zbog čega se njegova kora razlikuje od unutrašnjosti. Akondriti su prilično rijetka skupina koja čini svega 3 179 pronađenih meteorita, od desetka tisuća koji su stigli do Zemlje.

Većina tih akondrita povezana je s jednim od dva 'roditeljska' tijela, a kompozicija im je bazaltna. Zbog toga ne mogu znanstvenici pružati više informacija o raznolikosti protoplaneta u ranim fazama Solarnog sustava.

S druge strane, EC 002 čini vulkanska stijena poznata kao andezit što ga čini izrazito rijetkim. Osim toga, ovaj je meteorit je najstarija magmatska stijena ikad analizirana. Pokazalo se da je nastao prije otprilike 4.566 milijardi godina. Za usporedbu, Zemlja je stara oko 4,54 milijardi godina. Sve ovo znanstvenicima daje jedinstvenu priliku za proučavanje formacija primordijalnih kora koje su prekrivale najstarije protoplanete.

Izvor: Science Alert

Možda će vas zanimati