Zemlja i klima

Kineske lokalne vlasti lažirale podatke o zagađenju zraka za sedam gradova

L.B.

Pokazalo se da se službeni kineski podatci o zagađenju u toj zemlji ne poklapaju s podacima američkih ambasada za iste gradove. Kineska je vlada već poduzela mjere protiv lokalnih službenika uključenih u prikupljanje podataka, no nezavisna je statistička analiza sada pokazala da se radi o mnogo većem opsegu manipulacije podacima nego što se ranije mislilo.

Znanstvenici s Harvardskog i Bostonskog sveučilišta usporedili su podatke službenih kineskih stanica za mjerenje zagađenja s onima prikupljenima u američkim ambasadama u pet gradova: Pekingu, Shenyangu, Šangaju, Guangzhou i Chengdu. Pokazalo se da između ove dvije skupine podataka postoje kontinuirane razlike u prijavljenoj količini PM2.5 čestica povezanih s rakom pluća, astmom i srčanim bolestima.

Istraživači su analizirali podatke za razdoblje od 2015. godine do 2017. godine. Primijetili su statički nevjerojatne podatke o broju dana u kojima su razine zagađenja bile točno ispod granice kineske politike „plavog neba“, prema kojoj postoji indeks za svaki grad u kojem su rezultati iznad 100 smatrani previsokima a ispod 99 prihvatljivima.

„Ovo je stoga potaklo službenike da za svaki dan u kojem se razina zagađenja približila 100 zabilježe 99, 98, 97. Ovo se moglo vidjeti u podacima. Postojao je vrlo očit mjehurić točno ispod 100 i vrlo mali postotak točno na 100. Ljudi će koristiti kreativne metode ako misle da će to proći nezapaženo“, rekao je Jesse Turiel sa Sveučilišta Harvard.

Divergencije su bile 40% frekventnije nego što bi bile da su nastale slučajno, a 63% diskrepancija prikazivalo je kineske rezultate manjima od američkih. Ove su lažne brojke bile češće na dane kada je zagađenje bilo na najvišim razinama.

Kinesko Ministarstvo zaštite okoliša objavilo je 2017. godine da se 1 140 službenika smatraju odgovornima za kršenje zakona o zagađenju nakon provedenog inspekcijskog nadzora. Njihova je inspekcija pokazala da su ovi službenici lažirali podatke o zagađenju za sedam gradova.

Istraživači smatraju da bi metoda koju su koristili u ovoj analizi mogle pomoći vladama da ubuduće same primijete prevare u prikupljanju podataka na lokalnim razinama i provode vlastite istrage. Izvor: New Scientist

Možda će vas zanimati