Život na Zemlji nije nastao u vodi nego u glini?
Glina, naizgled beznačajna nakupina minerala, mogla bi biti počelo života na Zemlji. Brojne su hipoteze o nastanku prvog života na Zemlji.
Najpoznatija je ona koja kaže da je prvi život nastao u vodi. Međutim, druga teorija kaže kako je moguće da se to ipak dogodilo na Zemlji. Biolozi Sveučilišta Cornell objavili su svoje istraživanje u časopisu Scientific Reports u kojem pretpostavljaju da je u ranoj geološkoj prošlosti glineni hidrogel poslužio kao podloga biokemijskih reakcija. Istraživanje pokazuje da je uloga minerala iz gline zapravo vrlo važna u stvaranju prvih pravih živih struktura na našem planetu.
Glina je formirala hidrogel u umjetno napravljenom moru. Hidrogel je sačinjen od mikroskopskih praznina koje upijaju tekućinu poput spužve. Kemijski su se spojevi nakupljali u tim prazninama tijekom milijardi godina i postepeno je došlo do složenih reakcija kojima su nastali proteini, DNK i svi oni elementi potrebni za izgradnju i rad stanice. Glineni je hidrogel štitio u svojim prazninama spojeve i omogućio odvijanje kemijskih reakcija do trenutka stvaranja membrane koja je nastavila štititi stanicu.
Kako bi dokazali i provjerili svoju tezu, istraživači su demonstrirali sintezu proteina u glinskom hidrogelu. Spužvastu su tvorevinu ispunili genetskim materijalom, aminokiselinama, odgovarajućim enzimima i staničnim dijelovima potrebnim za nastanak proteina. Sinteza je uspjela, a teza je potvrđena.
Nešto kasnije, grupa znanstvenika koja je provodila istraživanje zapitala se je li njihovo otkriće odgovor na vječno pitanje o nastanku biomolekula. Dokazali su da aminokiseline i ostale biomolekule vjerojatno nastale u praoceanima crpeći energiju iz munja i vulkanskih ispušnih plinova. No pitanje je kako su ove molekule stvorile složenije strukture i kako su mogle preživjeti u nepovoljnim uvjetima. Glinena teorija nudi uvjerljivije rješenje. Ipak, rješavanje pitanja nastanka prvih živih struktura na Zemlji i dalje traži odgovor.