Ispituje se učinke zagađenja zraka na kognitivne sposobnosti
Nova studija objavljena u Journal of the Association of Environmental and Resources Economists razmatra uzročno-posljedičnu vezu između razine onečišćenja vanjskog zraka na dan sveučilišnog prijemnog ispita i kognitivnih sposobnosti studenata u Brazilu.
Autori studije Juliana Carneiro, Matthew A. Cole i Eric Strobl koriste brazilske podatke o koncentracijama ozona (O3) i čestica (PM10) i skup podataka o ocjenama studenata za ispitivanje utjecaja onečišćenja zraka na akademske uspjehe na nacionalnim ispitima. Podaci o onečišćenju zraka usredotočeni su na Rio de Janeiro i São Paulo - najindustrijaliziranije brazilske gradove - koji koriste podatke o postajama za zagađenje zraka i praćenje vremena za izgradnju jedinstvene ploče s podacima od 2015. do 2017. godine.
Autori su konstruirali podatke o panelima na individualnoj razini za dva dana ispita kroz tri godine i primijenili fiksne učinke učenika za rješavanje potencijalnih problema endogenosti. "Osim toga, koristimo vjerojatno egzogene prostorne i vremenske varijacije PM10 u općinama u gradovima Rio de Janeiro i São Paulo i koristimo instrumentalni varijabilni pristup koji se temelji na smjeru vjetra", kažu.
Nalazi sugeriraju da povećanje od 10 mikrograma po kubičnom metru PM10 na dan ispita smanjuje ocjene učenika za 6,1 bod. "Čak i kad uključimo fleksibilniju mjeru našeg liječenja koja koristi lažnu varijablu za obračun dana u kojima je PM10 premašio prihvatljiv prag WHO-a, naši nalazi i dalje ukazuju na negativne učinke zagađenja zraka na kognitivne performanse tijekom pregleda", napominju oni. Placebo testovi, provjere osjetljivosti i testovi falsifikata pojačali su glavne nalaze - dokaze o vezi između onečišćenja zraka i uspješnosti ispita.
U skladu s prethodnim studijama, autori također nalaze dokaze da se čini da utjecaj zagađenja zraka na uspješnost ispita negativnije utječe na muškarce nego na žene. "Naši rezultati također ukazuju na to da su siromašniji studenti možda podložniji zagađenju zraka od bogatijih ispitanika", pišu i dodaju: "Naši nalazi pružaju uvjerljive dokaze koji ukazuju na to da kognitivne sposobnosti mogu biti ometene lošom kvalitetom zraka, ali nejednako tako."
Izvor: Journal of the Association of Environmental and Resource Economists