Zdravlje i medicina

Čak i niske razine zagađenja zraka povećavaju rizik od bolesti

N.B.

Dugotrajna izloženost onečišćenju zraka može se povezati s povećanim rizikom od moždanog udara i koronarne bolesti srca, čak i kada su razine ispod granica koje propisuju EU i WHO. To su pokazali i istraživači s Karolinskog instituta i Helmholtz Zentrum München u velikoj europskoj studiji objavljenoj u časopisu The Lancet Planetary Health.

"Naši rezultati ukazuju da trenutne smjernice o kvaliteti zraka ne pružaju dovoljnu zaštitu", kaže Petter Ljungman, izvanredni profesor na Institutu za medicinu okoliša na Karolinskom institutu i autor članka.

Studija je velika europska suradnja i uključuje više od 137 000 sudionika iz šest različitih kohorti u Švedskoj, Danskoj, Nizozemskoj i Njemačkoj koje se pratilo u prosjeku 17 godina.

Znanstvenici su istraživali postoji li veza između moždanog udara ili akutne koronarne bolesti srca i produljenog izlaganja finim česticama (čestice čija je masa promjera manja od 2,5 mikrona, PM2,5), dušikovom dioksidu (NO2), crnom ugljiku i ozonu (O3).

"Otkrili smo povećanje rizika od moždanog udara za 10 posto za svako povećanje od 5 mikrograma po kubičnom metru sitnih čestica u zraku u kojem živite. Naša studija pokazuje da zagađenje zraka u urbanim područjima doprinosi riziku od moždanog udara čak i nakon prilagodbe na buku", kaže Annette Peters, ravnateljica Instituta za epidemiologiju u Helmholtz Zentrum München, koja je vodila istraživanje s njemačke strane.

Istraživači bi također mogli povezati dušikov dioksid i crni ugljik s povećanim rizikom od moždanog udara. Samo je dušikov dioksid povezan s povećanim rizikom od koronarne bolesti srca - svakih 10 mikrograma po kubičnom metru povećanja dušikova dioksida u zraku zabilježeno je povećanje rizika od koronarne bolesti srca za 4 posto. Međutim, studija ne može utvrditi nikakvu uzročnu vezu.

Istraživači nisu uspjeli otkriti nikakve sigurne pragove ispod kojih je razina zagađenja zraka bezopasna za kardiovaskularno zdravlje. Štetni učinci sitnih čestica i dušikovog dioksida također su uočeni kada su analize bile ograničene na sudionike izložene razinama ispod granica koje su odredile WHO i EU (10 i 25 μg/m³ za PM2,5 i 40 μg/m³ za NO2) .

"Ovo je zabrinjavajuće i ima veliki utjecaj na to koliko agresivno trebamo težiti dobroj kvaliteti zraka kako bismo spriječili uobičajene i ozbiljne bolesti", kaže Petter Ljungman.

Izvor: The Lancet Planetary Health

0

Možda će vas zanimati