Zdravlje i medicina

Prirodni antioksidans bilirubin mogao bi biti koristan za kardiovaskularno zdravlje

L.B.

Bilirubin, žuto-narančasti pigment, nastaje nakon razgradnje crvenih krvnih zrnaca, a uklanja ga jetra. Prema novom epidemiološkom istraživanju on ne služi samo stvaranju modrice na tijelu, kako se do sada mislilo, već može imati i određenih dobrobiti za kardiovaskularni sustav.

Nedavna analiza zdravstvenih podataka od gotovo 100 000 veterana, s i bez infekcije HIV-a, otkrila je da su više razine bilirubina u krvi, unutar normalnih granica, povezane s nižim stopama zatajenja srca te srčanog i moždanog udara. Studija je objavljenja u časopisu Journal of the American Heart Association.

Nekoliko studija sugeriralo je da bilirubin može imati blagotvorne učinke, djelujući kao antioksidans ili ometajući aterosklerozu. Podaci veterana potvrđuju ova ranija otkrića, a nova se studija posebno fokusirala na ljude koji žive s HIV-om i uzimaju lijek za HIV, atazanavir, za koji je poznato da povisuje bilirubin. Ipak, istraživači nisu primijetili nezavisan učinak atazanavira na kardiovaskularno zdravlje.

"U početku smo željeli vidjeti imaju li bilirubin i kardiovaskularne bolesti drugačiji odnos kod ljudi koji su HIV pozitivni, u odnosu na HIV negativne", kaže Vincent Marconi, profesor medicine i globalnog zdravlja na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Emory i Rollins School of Public Health.

Marconi i njegovi kolege analizirali su podatke iz Kohortne studije starenja veterana, nacionalne studije o HIV infekciji koju provodi Nacionalni zavod za zdravlje. Ovi podatci uključuju 31 418 HIV pozitivnih i 66 987 HIV negativnih veterana, od kojih su gotovo svi muškarci, a 48% njih su Afroamerikanci. Njihova je dob bila u prosjeku 48 godina.

Pokazalo se da se više razine bilirubina povezane s manjim rizikom od srčanog udara, zatajenja srca ili moždanog udara. Rizik od kombiniranih kardiovaskularnih događaja iznosio je 76% za skupinu s najvišom razinom bilirubina, za razliku od skupine s najnižom razinom.

"Nije bilo potrebno veliko povećanje bilirubina da bi se vidio učinak na smanjenje rizika od kardiovaskularnih bolesti", kaže Marconi. "Većina promjena dogodila se u normalnom fiziološkom rasponu, a posebno od prvog do drugog kvartila."

Autori zaključuju kako ovaj rad pruža epidemiološko opravdanje za buduće studije kojima bi se istražilo kako se antioksidativni učinak bilirubina može iskoristiti za smanjenje rizika od morbiditeta kroničnih bolesti. Buduće studije trebale bi istražiti upotrebu bilirubina kao biomarkera za druga stanja posredovana upalom i smrtnost od svih uzroka.

Izvor: Emory

0

Možda će vas zanimati