Znanstvenici kreirali umjetne krvne žile 3D printerom
Zadnjih nekoliko desetljeća, znanstvenici su unaprijedili uzgajanje umjetnih organa, ali su se konstantno borili sa stvaranjem krvnih žila, koje trebaju biti fleksibilne i sposobne isporučivati osnovne nutrijente jednom kad se usade u pacijenta.
Ali sada su istraživači iz Brighmana i Bolnice za žene u SAD koristili novu tehniku bioprintanja krvnih žila u 3D, koje mogu biti integrirane u ljudsko tijelo kako bi pomogle popraviti štetu od nesreća ili bolesti. Rezultati su objavljeni on line na Lab on a Chip.
Kako bi stvorili krvne žile, istraživači su prvo u 3D otisnuli agarozni predložak vlakana koji će stvoriti "unutarnje" kanale za krvne žile. Zatim su to prekrili sa želatinoznom supstancom zvanom hidrogel, objasnili su u priopćenju za medije.
"Naš pristup se temelji na otiskivanju agaroznih vlakana koja postaju kanali za krvne žile. Ali ono što je jedinstveno u našem pristupu je to da su naši vlaknasti predlošci dovoljno jaki da ih možemo fizički maknuti kako bismo napravili kanale", kaže Khademhosseini. "Ovo sprečava da moramo rastapati slojeve predloška, koji nisu toliko dobri za stanice koje su zarobljene u gelu koji ih okružuje."
Koristeći ovaj pristup, tim je koristio hidrogel kako bi stvorili mikrokanalne mreže s potrebnim arhitektonskim oblicima, kao i superiornu funkcionalnost kao što su masovni transport i stanična održivost.
Najvažnije od svega, istraživači su na hidrogelu uspješno uzgojili tanke slojeve endotelnih stanica, koje ocrtavaju krvne žile u ljudskom tijelu.
"U budućnosti, 3D tehnologija otiskivanja mogla bi se koristiti za razvijanje transplatibilnih tkiva prilagođenih potrebama svakog pacijenta ili za korištenje izvan tijela u svrhu razvijanja lijekova koji bi bili sigurni i učinkoviti, kaže Khademhosseini.
Izvor: SciAlert