Zdravlje i medicina

Zelene površine mogu pomoći u smanjenju simptoma PMS-a

N.B.

Međunarodni tim istraživača pronašao je dokaze koji sugeriraju da žene koje žive okružene zelenilom imaju manje teške simptome predmenstrualnog sindroma (PMS) od žena koje ne žive. U svom radu grupa opisuje svoju studiju koja je uključivala ispitivanje žena koje žive u Norveškoj i Švedskoj i što su naučile proučavajući odgovore.

PMS je emocionalno i fizičko zdravstveno stanje koje doživljavaju mnoge žene prije menstruacije. Prethodna istraživanja su pokazala da je to povezano s promjenama u razinama hormona - simptomi uključuju: osjetljive grudi, nadutost, žudnju za hranom, promjene raspoloženja, promjene libida, probleme sa spavanjem, tjeskobu, glavobolje, mrlje na koži, masnu kosu i umor.

U ovom novom nastojanju, istraživači su se pitali može li okruženje u kojem žena živi imati utjecaj na stupanj simptoma povezanih s PMS-om koje ona doživljava – primjećuju da su prethodne studije pokazale da smanjenje razine stresa može pomoći. Također napominju da su druge prethodne studije pokazale da život u blizini zelenih površina kao što su velika dvorišta, vrtovi ili parkovi može smanjiti razinu stresa.

Rad tima uključivao je istraživanje preko 1000 žena u dobi od 18 do 49 godina, koje su živjele u dijelovima Norveške i Švedske. U anketama su žene pitane o načinu života, zdravstvenim navikama, mjestu stanovanja i simptomima koje su imale tijekom PMS-a.

Gledajući svoje podatke, znanstvenici su pronašli vezu između razine ili stupnja simptoma PMS-a i životnog okruženja – točnije, one žene koje su većinu života provele živeći u blizini zelenih površina izvijestile su da imaju niži stupanj nekih simptoma PMS-a – manje depresije, smanjena tjeskoba, manje problema sa spavanjem, manja osjetljivost dojki i manje nadutosti u trbuhu. Napomenuli su da se čini da kratkotrajni život u takvom okruženju nije imao utjecaja - žene su morale živjeti u blizini zelenih površina većinu svog života kako bi iskoristile njegove prednosti.

Istraživači u svojim podacima nisu uspjeli pronaći ništa što bi objasnilo dobrobiti koje su vidjeli, ali budući da je većina poboljšanja bila psihološka, ​​sugeriraju da su vjerojatno posljedica smanjenja stresa do kojeg dolazi od života na takvim mjestima.

Izvor: Environment International

Možda će vas zanimati