Zdravlje i medicina

Zašto je visoka vlažnost zraka tako neugodna?

A.R.

U vrućim i vlažnim danima je moguć osjećaj kože koja je ljepljiva i povišene temperature, a zrak može biti toliko težak da nam i disanje postaje otežano. Ali što je to zbog čega zrak postaje tako zagušljiv i neugodan?

Kada je velika koncentracija vlage u zraku, moguć je osjećaj vrućine i veći nego u sušnim danima. To je zato što vlaga - količina vodene pare koju zrak posjeduje - može otežati odbacivanje viška tjelesne topline putem znoja, prema Nacionalnoj meteorološkoj službi Nacionalne uprave za oceane i atmosferu (NOAA).

Uobičajeno, dok znoj izlazi na površinu naše kože, toplina iz naših tijela isparava taj znoj u zrak, čime hladi našu kožu. Vlaga, međutim, sprječava da znoj tako lako isparava, jer okolni zrak već ima visok sadržaj vlage i ne može upiti puno više. I što manje vlage isparava iz naše kože, osjećamo se više neugodno i postaje nam vruće.

Visoke temperature pojačavaju sposobnost vlage da spreči regulaciju temperature, jer topli zrak može zadržati više vlage nego hladni zrak. Prema NOAA-inim nacionalnim centrima za informacije o okolišu, porast temperature od 0,55 ° C jednak je čak 4% -tnom porastu atmosferske vodene pare. To objašnjava zašto se vlaga ljeti osjeća (eng. real feel, op.ur.) neugodnije nego zimi, čak i ako su razine vlažnosti identične.

Vruć i vlažan zrak ne samo da je zagušljiv i ljepljiv na koži, već i otežava disanje. No, njegova "težina" nije zbog visokog sadržaja vodene pare, navodi The Washington Post's Capital Weather Gang. Molekule vodene pare koje istiskuju dio dušika i kisika suhog zraka zapravo su manje guste, što znači da je vlažan zrak zapravo lakši od suhog zraka; međutim, budući da vodena para istiskuje male količine tih plinova, u vlažnom zraku ima manje kisika za udisanje. Štoviše, naša tijela već se oporezuju pregrijavanjem, pa se čini da za jednostavno disanje trebamo utrošiti više energije nego što je uobičajeno.

Iako ne postoji postavljeni prag vlažnosti iznad kojeg se opća razina ugodnosti počinje pogoršavati, NOAA obično smatra da je razina relativne vlažnosti (RH) od 50% ili više, a točke rosišta (izravnija mjera vlage) iznad -7 ° C, mjera kada vlaga postaje neugodna.

Dobra vijest je da se naša tijela mogu donekle prilagoditi visokim temperaturama i visokoj vlagi - iako, vjerojatno ne dovoljno brzo ako ste, recimo, tjedan dana bili na odmoru u tropskom kraju. "Potrebno je u prosjeku devet do 14 dana da se u potpunosti prilagodi, ovisno o nečijoj kondiciji, veličini tijela i prethodnoj aklimaciji", rekao je Larry Kenney, profesor fiziologije i kineziologije u državi Penn State.

Jedna od prvih faza aklimatizacije topline je širenje krvnih žila, što omogućuje protok više krvi u blizini površine kože, gdje višak topline može lako otici u zrak izvan tijela. U međuvremenu, ove proširene žile prevode se u niži puls i daju više tekućine za znojenje, rekao je Kenney. Od tri do pet dana, stope znoja počinju rasti, dodao je. Ali ova je prilagodba samo privremena.

Što se tiče pitanja koja kombinacija temperature i vlage nadilazi ljudsku toleranciju, Kenney je rekao da ovaj upit pokreće njegovo trenutno istraživanje. S obzirom da se predviđa da će se prosječna temperatura i razina vlage na nekim mjestima i dalje povećavati zbog klimatskih promjena, vjerojatno će se vrlo brzo pojaviti odgovor.

Izvor: Live Science.

0

Možda će vas zanimati