Zašto je pušenje loše za jajovod
Dim cigareta smanjuje proizvodnju gena jajovoda poznatog i kao 'BAD' gen, što objašnjava vezu između pušenja i ektopične (izvanmaternične) trudnoće. Otkriće do kojeg su došli znanstvenici pod vodstvom dr. Andrew Horne i dr. Colin Duncan s Medical Research Council (MRC) Centra za reproduktivno zdravlje u Edinburghu, Velika Britanija, opisano je danas na godišnjem sastanku ESHRE-a (Europsko društvo za ljudsko reproduktivno zdravlje i embriologiju) u Istanbulu.
Izvanmaternična trudnoća događa se kada se embrij usadi (implantira) izvan maternice (uterusa) u jajovodu – to se događa u 2% svih trudnoća i najčešći je uzrok smrti majki u ranoj trudnoći. Ne postoji način na koji bi se spriječila izvanmaternična trudnoća, te se to stanje mora liječiti abdominalnom operacijom ili, kada je ektropij malen i stabilan, ubrizgavanjem lijeka zvanog metotreksat.
Kod prezentiranja informacija o studiji, dr. Horne objasnio je da je izvanmaternična trudnoća rezultat kombinacije faktora koji utječu na prijenos embrija u razvoju od jajovoda do maternice te koji utječu i na promjene u jajovodu koje omogućuju da se dogodi rana implantacija. Pušenje je poznati rizični faktor, ali kako pušenje utječe i mijenja jajovod i dovodi do ektopične trudnoće do sada je ostalo nepoznanica.
Za potrebe ovog istraživanja, grupa dr. Hornea prvo je stanice iz jajovoda izložila produktu razgradnje nikotina koji se zove kotinin. Tada su pokazali da kotinin ima negativan učinak na gene koji su povezani sa staničnom smrću (ili apoptozom), te posebice s genom koji se zove BAD. Daljnjim istraživanjem znanstvenici su pokazali da je ekspresija BAD-a smanjena u jajovodu žena koje su pušaći.
Dr. Horne objasnio je da su promjene u proizvodnji BAD-a i povezanih gena vidljive u maternici koja se priprema za normalnu implantaciju embrija i ranu trudnoću. Smanjenje ekspresije BAD gena obično se vidi kod stanica maternice netom prije implantacije embrija.
Rezultati ove studije, rekao je dr. Horne, pokazuju kako smanjena proizvodnja BAD gena u jajovodu dovodi do stvaranja uvjeta kakvi postoje u maternici, što potiče i omogućuje izvanmaterničnu trudnoću. „Stoga naše istraživanje“, rekao je dr. Horne, „u budućnosti može pomoći znanstvenicima da otkriju načine za sprečavanje izvanmaternične trudnoće, da ju bolje dijagnosticiraju i da ju ranije lijeće.“
„Istraživanje je uzbudljivo zbog toga što pruža nove znanstvene dokaze koji će pomoći da se razumije zašto su žene koje puše podložnije izvanmateričnim trudnoćama. Izgleda da pušenje smanjuje proizvodnju gena kao što je BAD, koji su uključeni u kontrolu stanične smrti i koji unapređuju okoliš u jajovodu koji je privlačan embriju u razvoju,“ nadodao je dr. Horne te nastavio: „Informacije do kojih smo došli u ovoj studiji mogu se također primijeniti i na druga stanja koja uzrokuje pušenje, te bi nam mogle pomoći u njihovu sprečavanju ili boljem liječenju.“
Izvor: European Society of Human Reproduction and Embryology