Zdravlje i medicina

Veza ADHD-a i mentalnog zdravlja je jaka, zašto ne obratimo pozornost?

V.P.

Odrasli s visokom razinom simptoma poremećaja pažnje i hiperaktivnosti (ADHD) imaju veću vjerojatnost da će doživjeti anksioznost i depresiju nego odrasli s visokom razinom autističnih osobina, pokazalo je novo istraživanje koje su vodili psiholozi sa Sveučilišta u Bathu u Velikoj Britaniji.

Ovo je prva studija koja je pokazala kako ADHD bolje ukazuje na potencijalno loše mentalno zdravlje kod odraslih nego ukazuju druga neurorazvojna stanja, poput autizma.

Do sada je postojao nedostatak informacija o učincima ADHD-a na loše mentalno zdravlje, s mnogo više istraživanja usmjerenih na utjecaj autizma na depresiju, anksioznost i kvalitetu života. Kao rezultat toga, osobe s ADHD-om često imaju problema s pristupom kliničkoj skrbi potrebnom kako bi se nosili sa simptomima.

Autori studije nadaju se kako će njihova otkrića potaknuti nova istraživanja ADHD-a i u konačnici poboljšati mentalno zdravlje osoba s tim stanjem. ADHD je neurorazvojno stanje obilježeno nedostatkom pažnje i/ili hiperaktivnošću i impulzivnošću. Procjenjuje se da pogađa između 3% i 9% stanovništva.

Plavi ponedjeljak

Govoreći o Plavom ponedjeljku, trećem ponedjeljku u siječnju, koji neki opisuju kao najtmurniji dan u godini, glavni istraživač, Luca Hargitai, rekao je: "Znanstvenici već dugo znaju da je autizam povezan s anksioznošću i depresijom, no ADHD je pomalo zanemaren.

"Također, istraživači su se mučili statistički razdvojiti važnost utjecaja ADHD-a i autizma na mentalno zdravlje, zbog toga koliko često se pojavljuju zajedno."

Gđa Hargitai, dr. sc. Istraživač u Bathu, dodala je: "Naš je cilj bio precizno izmjeriti koliko su jako ADHD crte osobnosti povezane s lošim mentalnim zdravljem dok statistički uzimamo u obzir autistične osobine."

Novo istraživanje, zajednički napor između sveučilišta u Bathu, Bristolu i Cardiffu i King's Collegea u Londonu, objavljeno je u prestižnom časopisu Scientific Reports. Dolazi u istom mjesecu kada su dvije britanske TV ličnosti,Johnny Vegas i Sue Perkins, otvoreno govorile o svojim nedavnim dijagnozama ADHD-a.

"Ovo stanje pogađa mnoge ljude - i djecu i odrasle - i treba pozdraviti činjenicu da je sve više ljudi spremno razgovarati o tome", rekla je gospođa Hargitai. "Nadamo se da će s većom sviješću doći više istraživanja u ovom području te bolji resursi za podršku pojedincima u upravljanju njihovim mentalnim zdravljem."

Pretjerano aktivan, kao da ga pokreće motor


Studija je koristila veliki, nacionalno reprezentativni uzorak odraslih iz populacije Ujedinjenog Kraljevstva. Svi su sudionici ispunili upitnike zlatnog standarda, jedan o autističnim osobinama, drugi o ADHD osobinama, odgovarajući na izjave kao što su "Često sam jako zaokupljen jednom stvari" i "Koliko često se osjećate pretjerano aktivnim i prisiljenim raditi nešto, kao da vas pokreće motor?"


Istraživači su otkrili kako osobine ADHD-a uvelike utječu na ozbiljnost simptoma tjeskobe i depresije: što su veće razine osobina ADHD-a, veća je vjerojatnost da će osoba doživjeti ozbiljne poteškoće s mentalnim zdravljem. Putem inovativnih analitičkih tehnika, autori studije dodatno su potvrdili da je ADHD jače povezan s anksioznošću i depresijom nego je to autizam.

Ovi su rezultati ponovljeni u računalnim simulacijama sa 'stopom ponovljivosti' od 100%.Utvrđeno je, s velikom pouzdanošću, da su osobine ADHD-a gotovo sigurno povezane s težim simptomima anksioznosti i depresije kod odraslih nego su time povezane autistične osobine.

Pomicanje fokusa istraživanja i kliničke prakse

Gospođa Hargitai je rekla: "Naša otkrića sugeriraju da istraživanja i klinička praksa dio fokusa moraju pomaknuti s autizma na ADHD. Isto može pomoći u prepoznavanju onih koji su najviše izloženi riziku od tjeskobe i depresije kako bi se preventivne mjere, kao što je potpora djeci i odraslima u upravljanju simptomima ADHD-a, mogle pokrenuti ranije, što znači bolji učinak na zdravlje ljudi."

Prema dr. Punitu Shahu, višem autoru i izvanrednom profesoru psihologije na Bathu, još jedan važan aspekt nove studije je unaprijeđeno znanstveno razumijevanje neurorazvojnih stanja.

„Uklanjajući nedostatke prethodnih istraživanja, naš rad pruža svježe informacije o složenim vezama između neuroraznolikosti i mentalnog zdravlja kod odraslih, području koje se često zanemaruje.

"Potrebna su daljnja istraživanja kako bismo bolje razumjeli zašto je točno ADHD povezan s lošim mentalnim zdravljem, osobito u smislu mentalnih procesa koji bi mogli potaknuti osobe s ADHD-om na tjeskobno i depresivno razmišljanje.

"U ovom trenutku nedostaju novčana sredstva za istraživanje ADHD-a, pogotovo za psihološka istraživanja. To je posebno izraženo ako napravite usporedbu s relativno visokom razinom novčanih sredstava usmjerenih na autizam.

"Kako postaju jasni dokazi da ADHD nije samo stanje u djetinjstvu, već traje cijeli život, moramo prilagoditi naše istraživačke programe da bismo bolje razumjeli ADHD u odrasloj dobi."

Komentirajući nova otkrića, dr. Tony Floyd, izvršni direktor Zaklade za ADHD, The Neurodiversity Foundation, rekao je: "Ovo istraživanje pokazuje jasne dokaze povećanih rizika od popratnih bolesti mentalnog zdravlja povezanih s ADHD-om u odraslih. To je korak prema prepoznavanju šireg utjecaja nekontroliranog i ne liječenog ADHD-a. Nadamo se da će ovo istraživanje dovesti do naručivanja novih istraživanja u istom području. Također se nadamo da će rezultirati promjenama u kreiranju i pružanju zdravstvenih usluga.

"Troškovne implikacije ne liječenja ADHD-a za NHS i potreba za boljom edukacijom zdravstvenih djelatnika u primarnoj i sekundarnoj zaštiti sada su očiglednije. Naravno, postoje i drugi troškovi koje treba uzeti u obzir, za zdravlje građana Ujedinjenog Kraljevstva s ADHD-om i njihov obiteljski život, mogućnost zapošljavanja i ekonomsko blagostanje. Ovi su troškovi često skriveni, no znatni.

"Navedeno istraživanje sa Sveučilišta Bath doprinijet će rastućoj nacionalnoj raspravi i nacionalnom osvrtu zdravstvenih usluga za osobe s ADHD-om, tijekom životnog vijeka osobe."

Izvor: Medical Xpress


Možda će vas zanimati