U tijeku je prvo kliničko ispitivanje kanabisa kao lijeka za ovu bolest
Kanabis se tisućama godina koristi za ublažavanje glavobolje, a rigorozna klinička ispitivanja ovog drevnog lijeka protiv bolova u glavi tek su započela. Prva randomizirana i kontrolirana studija sada istražuje mogu li proizvodi od kanabisa, poput THC-a i CBD-a, zaista liječiti akutne migrene na siguran i učinkovit način.
Trenutno je u studiju uključeno 20 sudionika koji doživljavaju migrene na mjesečnoj bazi, no istraživači s Kalifornijskog sveučilišta, koji provode istraživanje, nadaju se da će uspjeti regrutirati još najmanje 70 dobrovoljaca.
Danas, unatoč brojnim mogućnostima liječenja, značajan broj ljudi još uvijek pati od migrene, koja često može biti iscrpljujuća. Pulsirajuća bol, koja se obično nalazi na jednoj strani glave, može trajati satima ili čak danima, a može biti popraćena mučninom, povraćanjem i ekstremnom osjetljivošću na svjetlost ili zvuk.
Nažalost, ne reagiraju svi na trenutne tretmane, a postojeći lijekovi s vremenom mogu prestati djelovati na neke ljude. Mnogo pacijenata potvrdilo je da se nakon neuspješnih tretmana okreću kanabisu kao alternativi, no postoji vrlo malo istraživanja o njenom potencijalu liječenja kroničnih bolova zbog ranijeg kriminaliziranog statusa biljke.
"Mnogi pacijenti koji pate od migrene imaju ih dugi niz godina, ali nikada o njima nisu razgovarali sa svojim liječnicima. Oni se sami liječe raznim tretmanima, poput kanabisa", kaže neurolog specijaliziran za glavobolje Nathaniel Schuster iz UCSD-a. "Trenutno, kada nas pacijenti pitaju pomaže li kanabis kod migrene, nemamo podatke utemeljene na dokazima kako bi odgovorili na to pitanje."
Prvo ispitivanje koje se odlučilo ozbiljnije pozabaviti ovim problemom randomizirat će dobrovoljce u četiri zasebne skupine. Jedna će skupina dobiti lažni kanabis, druga će uzimati četiri sloja cvijeta kanabisa koji sadrže THC, a treća skupina će uzimati četiri sloja cvijeta kanabisa koji sadrži CBD. Zadnja će skupina uzimati mješavinu THC-a i CBD-a. Istraživači će zatim odrediti koji je tretman najbolji za ublažavanje bolova od glavobolje, mučnine, povraćanja i osjetljivosti na svjetlost ili zvuk, kako dugoročno tako i kratkoročno.
Izvor: Science Alert