Toksični metali u ruževima
Znanstvenici su pronašli olovo i još osam drugih metala u najprodavanijim ruževima u SAD-u, a u nekim slučajevima razine su bile toliko velike da su mogle izazvati potencijalne zdravstvene probleme. Istraživači su testirali 32 vrste ruževa i sjajila koja se prodaju u drogerijama i robnim kućama, te su otkrili olovo, kadmij, krom, aluminij i još pet petala.
Prijašnja istraživanja su također pronašla metale u kozmetičkim proizvodima, ali novo istraživanje objavljeno online u časopisu Enviromental Health Perspectives je procijenilo rizik analiziranjem koncentracije pronađenih metala i potencijalnim dnevnim korištenjem istih, a zatim se uspoređivao njihov unos s postojećim zdravstvenim smjernicama.
„Nije toliko važan sam pronalazak metala, važne su njihove razine“, kaže glavna istraživačica S. Katharine Hammond, profesorica sa University of California, Berkeley. „Neki od toksičnih metala su se pojavili u tolikim razinama da bi mogli imati dugoročni utjecaj na zdravlje.“
Posebno nas zabrinjavaju ruževi i sjajila jer ako se njihov višak ne obriše s paprinatom maramicom ili ako ne ostanu kao trgovi poljupca, oni se probavljaju ili absorbiraju malo po malo.
Istraživači su razvili definicije za prosječnu i čestu uporabu ruževa baziranu na podacima o korištenju iz prethodnih istraživanja. Prosječna uporaba je bila definirana kao dnevno korištenje 24 miligrama ruža. Oni koji često obanavljaju ruž mogli bi ući u kategoriju česte uporabe od 87 miligrama dnevno.
Korištenjem prihvatljive dnevne količine koja je utvrđena u ovom istraživanju, prosječno korištenje ruževa i sjajila bi moglo rezultirati pretjeranoj izloženosti kromu, kancerogenu koji je povezan s tumorima trbuha.
Česta upotreba ovih makeup proizvoda bi mogla dovesti do velike izloženosti aluminiju, kadmiju i manganu. Tijekom vremena izloženost velikim koncentracijama mangana bi mogla dovesti do toksičnosti u živčanom sustavu.
Olovo je pronađeno u 24 proizvoda, ali koncentracija mu je bila manja od prihvatljive dnevne razine. Međutim, razine olova još uvijek izazivaju zabrinutost zbog male djece koja se ponekad igraju s makeupom jer za njih još nije određena razina olova kojoj mogu biti izloženi, kažu istraživači.
Za većinu odraslih, nema razloga za bacanje sjajila u smeće, ali količina pronađenih metala ukazuje na potrebu strožije kontrole zdravstvenih inspektora.
Trenutno u SAD-u ne postoje standardi za sadržaj metala u kozmetici. U Europskoj Uniji kadmij, krom i olovo se smatraju neprihvatljivim u bilo kojoj razini u kozmetičkim proizvodima.
„Mislim da bi FDA trebala obratiti pozornost na ovo,“ kaže autorica Sa Liu. „Naše istraživanje je bilo malo te smo koristili ruževe na koje su nam ukazale mlade Azijatkinje iz Oaklanda u Californiji.“
„Ali, ruževi i sjajila u našoj studiji su uobičajene marke koje možete naći u trgovinam po cijelom svijetu. Zbog naših saznanja sigurno će se napraviti neko veće istraživanje o ruževima i o kozmetici općenito.“
Izvor: Futurity