Zdravlje i medicina

Studija identificira potencijalni novi pristup liječenju lupusa

V.P.

Usmjeravanje na metabolizam željeza u stanicama imunološkog sustava može ponuditi novi pristup liječenju sistemskog eritemskog lupusa (SLE), najčešćeg oblika kronične autoimune bolesti lupus.

Multidisciplinarni tim istraživača Medicinskog centra Sveučilišta Vanderbilt otkrio je da blokiranje receptora za unos željeza smanjuje patologiju bolesti i potiče aktivnost protuupalnih regulatornih T stanica u mišjem primjerku lupusa. Nalazi su objavljeni u časopisu Science Immunology.

Lupus, uključujući SLE, nastaje kada imunološki sustav osobe napada vlastita zdrava tkiva, uzrokujući bol, upalu i oštećenje tkiva. Lupus najčešće zahvaća kožu, zglobove, mozak, pluća, bubrege i krvne žile. Oko 1,5 milijuna Amerikanaca i 5 milijuna ljudi diljem svijeta ima neki oblik lupusa, prema informaciji od „Lupus Foundation of America”.

Liječenje lupusa ima za cilj kontrolu simptoma, smanjenje napada imunološkog sustava na tkiva i zaštitu organa od oštećenja. Samo je jedan ciljani biološki lijek odobren za liječenje SLE, belimumab, iz 2011. godine.

"Bio je pravi izazov smisliti nove terapije za lupus", rekao je Jeffrey Rathmell, dr.sc., profesor patologije, mikrobiologije i imunologije s Cornelius Vanderbilt Katedre za imunobiologiju. "Populacija pacijenata i bolest su raznorodni, što otežava kreiranje i provođenje kliničkih ispitivanja."

Rathmellova grupa dugo je bila zainteresirana za lupus kao dio šireg napora razumijevanja mehanizama autoimunosti.


Kada je postdoktorandica Kelsey Voss, Ph.D., počela proučavati metabolizam T stanica u lupusu, primijetila je kako se čini da je željezo "zajednički nazivnik u mnogim problemima s T stanicama", rekla je. Također ju je zaintrigiralo otkriće da T-stanice pacijenata s lupusom imaju visoku razinu željeza, iako su pacijenti često anemični.

"Nije bilo jasno zašto su T-stanice bile bogate željezom ili što bi to moglo značiti", rekla je Voss, prvi autor rada u časopisu Science Immunology.

Kako bi istražili metabolizam T-stanica željeza u lupusu, Voss i Rathmell oslanjali su se na stručnost drugih istraživača na VUMC-u: dr. sc. Eric Skaar i njegov tim iskusni su u proučavanju željeza i drugih metala; Amy Major, dr. sc., i njezina grupa dali su mišji model SLE; i Michelle Ormseth, MD, MSCI, i njezin tim regrutirali su pacijente sa SLE-om da daju uzorke krvi.

Prvo je Voss upotrijebila zaslon za uređivanje genoma CRISPR kako bi procijenila koji geni upravljaju željezom u T stanicama. Identificirala je „transferrin receptor”, koji uvozi željezo u stanice, kao odgovoran za upalne T stanice i kao inhibitor za protuupalne regulatorne T stanice.

Istraživači su otkrili da je „transferrin receptor” jače ekspresivan na T stanicama miševa sklonih SLE-u i T stanicama pacijenata sa SLE-om, što je uzrokovalo nakupljanje previše željeza u stanicama.

"Vidimo razne komplikacije koje iz toga proizlaze - mitohondriji ne funkcioniraju ispravno, a drugi signalni putovi su promijenjeni", rekla je Voss.

Antitijelo koje blokira „transferrin receptor” smanjilo je unutarstanične razine željeza, inhibiralo upalnu aktivnost T stanica i pojačalo regulatornu aktivnost T stanica. Liječenje miševa sklonih SLE-u pomoću antitijela smanjilo je patologiju bubrega i jetre te povećalo proizvodnju protuupalnog faktora, IL-10.

"Bilo je stvarno iznenađujuće i uzbudljivo pronaći različite učinke „transferrin receptor”-a u različitim tipovima T stanica", rekla je Voss. "Ako pokušavate ciljati autoimunu bolest utječući na funkciju T stanica, želite inhibirati upalne T stanice, ali ne naštetiti regulatornim T stanicama. To je upravo ono što je učinjeno ciljanjem na „transferrin receptor.”

U T stanicama pacijenata s lupusom, ekspresija „transferrin receptor”-a korelirala je s težinom bolesti, a blokiranje receptora in vitro povećalo je proizvodnju IL-10.

Istraživači su zainteresirani za razvoj antitijela na „transferrin receptor” koja se specifično vežu na T stanice, kako bi se izbjegli bilo kakvi potencijalni učinci izvan cilja. Također su zainteresirani za detaljnije proučavanje svog neočekivanog otkrića kako blokiranje „transferrin receptor”-a pojačava regulatornu aktivnost T stanica.

Izvor: Medical Xpress

Možda će vas zanimati