Studija baca svjetlo na proljev povezan s antibioticima
Zajednička studija Singapurske Opće bolnice (SGH) i Singapur-MIT Alliance for Research and Technology (SMART), istraživačkog poduzeća MIT-a u Singapuru, možda je otkrila razlog zašto neki pacijenti imaju proljev nakon uzimanja antibiotika, amoksicilin-klavulanata, obično poznat kao Augmentin. To je široko propisan antibiotik koji se koristi za liječenje mnogih infekcija, uključujući upalu pluća i infekcije mokraćnog sustava.
Tim istraživača otkrio je da razina crijevnih Ruminococcaceae, obitelji bakterija koja igra važnu ulogu u održavanju zdravlja crijeva pojedinca, snažno utječe na ishode proljeva nakon liječenja antibioticima.
"Problem je vrlo stvaran za pacijente koji ne mogu uzimati amoksicilin-klavulanat jer im uzrokuje proljev, iako je učinkovit i pristupačan antibiotik za njihovu infekciju. Poznavanje zašto nam može pomoći da identificiramo one koji su u opasnosti od proljeva uzrokovanog antibioticima, i osmisliti strategije liječenja u budućnosti kako bi se minimizirali ili izbjegli takvi štetni učinci", rekla je dr. Shirin Kalimuddin s Odjela za zarazne bolesti i glavna istraživačica studije.
Za istraživanje je angažirano ukupno 30 zdravih dobrovoljaca. Svaki od njih tri je dana uzimao amoksicilin-klavulanat. Njihovi uzorci stolice prikupljeni su na propisane dane tijekom razdoblja od četiri tjedna i analizirani pomoću sekvenciranja gena kako bi se potražile promjene u crijevnom mikrobiomu tijekom razdoblja istraživanja.
Rezultati su pokazali da su razine Ruminococcaceae u stolici ispitanih dobrovoljaca kod kojih je došlo do proljeva bile značajno niže u usporedbi s onima koji nisu, i prije i tijekom liječenja amoksicilin-klavulanatom. To sugerira da pojedinci mogu, ovisno o sastavu crijeva, biti predisponirani na proljev povezan s antibioticima. Tim je dalje osmislio jednostavan test lančane reakcije polimerazom (PCR) na temelju razina Faecalibacterium prausnitzii, vrste unutar obitelji Ruminococcaceae, koji bi se potencijalno mogao koristiti u kliničkim uvjetima za brzo određivanje rizika od razvoja proljeva kod pojedinca uz liječenje amoksicilin-klavulanatom.
"Ljudi različito reagiraju na lijekove. Razumijevanje ovog odgovora i sposobnost predviđanja onih koji su u opasnosti pomoći će u usmjeravanju razvoja dijagnostike na mjestu pružanja njege", rekao je profesor Eric J. Alm, profesor biološkog inženjerstva na MIT-u, glavni istraživač u SMART-u i koautor studije.
"Iako je puno pažnje posvećeno tome kako DNK utječe na odgovor osobe na lijekove, utjecaj crijevnog mikrobioma na ljudski odgovor na lijekove nije široko istražen. Naši nalazi pružaju dokaz da mikrobni sastav pojedinca može utjecati na rizik razvoja proljeva povezanog s antibioticima. Testirana na amoksicilin-klavulanat, studija pruža okvir za identificiranje drugih potencijalnih uzroka proljeva povezanih s antibioticima u odnosu na druge klase antibiotika", dodao je profesor Alm.
Globalno, jedan od tri pacijenta kojima je propisan amoksicilin-klavulanat će razviti proljev. U nekim slučajevima njihov proljev može biti toliko jak da liječnici moraju prerano prekinuti uzimanje antibiotika, što rezultira neadekvatnim liječenjem infekcije ili potrebom za prelaskom na drugi antibiotik koji može biti skuplji ili se može dati samo intravenozno. Proljev također može produljiti boravak pacijenata u bolnici, što dovodi do povećanog rizika od drugih infekcija.
Nadovezujući se na ono što je sada poznato, tim se sada nada da će provesti kliničko ispitivanje kako bi vidjeli mogu li se određene vrste bakterija iz obitelji Ruminokoccaceae koristiti kao probiotik za sprječavanje proljeva kod pacijenata koji primaju antibiotike.
Izvor: iScience