Rizik od raka prostate 24% veći među radnicima nakon 11. rujna
Rizik od raka prostate bio je 24% veći među radnicima koji su radili na spašavanju nakon 11. rujna i napada na Svjetski trgovački centar 2001., otkriva istraživanje objavljeno na internetu u časopisu Occupational & Environmental Medicine.
Nalazi ukazuju na kraće razdoblje latencije od profesionalne izloženosti razvoju bolesti od onog prijavljenog u drugim studijama muškaraca koji nisu uključeni u radove oporavka/spašavanja 11. rujna.
Napadi na Svjetski trgovački centar 11. rujna 2001. stvorili su opasno okruženje s poznatim i sumnjivim uzročnicima raka. Prethodne studije ukazivale su na povećan rizik od raka prostate kod osoba koje su odgovorile na mjesto događaja u usporedbi s muškarcima u općoj populaciji. No, nije poznato vrijeme između izlaganja otrovima na mjestu katastrofe i dijagnoze raka.
Znanstvenici su stoga htjeli saznati postoje li određena razdoblja nakon napada tijekom kojih bi rizik od raka prostate mogao biti znatno veći.
Pratili su zdravlje 69.102 radnika iz tri skupine odgovora Svjetskog trgovačkog centra: vatrogasne postrojbe u New Yorku, kohorta općih odgovora, te sudionici iz Zdravstvenog registra Svjetskog trgovačkog centra. Među njima bili su vatrogasci, hitna medicinska pomoć, policija, građevinski i komunikacijski radnici, volonteri i oni koji su sudjelovali u čišćenju.
Razine izloženosti uzročnicima raka, poput azbesta, sumporne kiseline, benzo (a) pirena, benzena i arsena, procijenjene su prema vremenu dolaska na mjesto Svjetskog trgovačkog centra: na dan napada ili kad su uhvaćene u prašini oblaka koji je nastao urušavanjem tornjeva - blizanaca; sljedećeg dana; bilo koje drugo vrijeme u razdoblju od 13. rujna 2001. do 30. lipnja 2002.
Dijagnoze raka praćene su povezivanjem s 13 državnih registara za rak u SAD -u do kraja studijskog razdoblja 2015., a konačna analiza obuhvatila je 54.394 muškaraca, od kojih je njima 1120 dijagnosticiran rak prostate u razdoblju od 12. ožujka 2002. do 31. prosinca 2015. Prosječna starost pri postavljanju dijagnoze bila je 60 godina.
U usporedbi s ispitanicima koji nisu razvili rak prostate, veća je vjerojatnost da su oni sadašnji ili bivši pušači. Također je veća vjerojatnost da im je u razdoblju ispitivanja dijagnosticirana druga vrsta raka. Više od 3 od 4 slučaja raka prostate (867; 77%) bili su u ranoj fazi i lokalizirani; nešto više od 15% (171) se proširilo lokalno; a 2,5% (28) se proširilo na druge dijelove tijela.
Prosječno razdoblje latencije od izloženosti do dijagnoze bilo je 9,4 godine, pri čemu je dvije trećine slučajeva (734) dijagnosticirano između 2009. i 2015. godine, ali počevši od 2006., samo pet godina nakon napada. To je kraće od onog prijavljenog u drugim studijama, koje ne uključuje osobe iz Svjetskog trgovačkog centra, i može odražavati vrstu izloženosti na tom mjestu, kažu istraživači.
Slučajevi Svjetskog trgovačkog centra uspoređeni su s onima među muškarcima u državi New York u istom razdoblju, koji su koristili iste kriterije uključivanja, ali koji nisu bili uključeni u spašavanje/oporavak u Svjetskom trgovačkom centru nakon napada 11. rujna.
U odnosu na stope među tim muškarcima, od kojih je 207.252 razvilo rak prostate, rizik od bolesti među radnicima Svjetskog trgovačkog centra bio je 24% veći, od 2007. do kraja 2015., nakon što su uzeti u obzir potencijalno utjecajni čimbenici, kao što su pušenje. Daljnja analiza otkrila je trend doze i odgovora u ranom (2002–06) i kasnijem (2007–15) razdoblju praćenja, s najvećim rizikom procijenjenim u ranom razdoblju.
"Povećana opasnost među onima koji su reagirali na katastrofu najranije ili su bili uhvaćeni u oblaku prašine sugerira da je veliki intenzitet izloženosti možda odigrao određenu ulogu u prijevremenoj onkogenezi", objašnjavaju istraživači.
Određeni poslovi mogu predstavljati dodatni rizik od raka prostate, bez obzira na izloženost tragediji Svjetskog trgovačkog centra, kažu istraživači, putem mogućeg objašnjenja povećanog rizika uočenog u kasnijem razdoblju.
Ovo je opservacijska studija i kao takva ne može utvrditi uzrok. Istraživači nisu uspjeli utvrditi u kojoj su mjeri druge izloženosti ponašanju, zanimanju i okolišu, osim pušenja, mogle pridonijeti riziku od raka prostate.
Ipak, njihovi "dokazi ukazuju na odnos između izloženosti tragediji Svjetskog trgovačkog centra i raka prostate koji nije u potpunosti objašnjen slučajnom ili sustavnom greškom", pišu.