Razbijamo mitove - od afričke šljive do tibetanske gljive
Svako od nas se ponekad u životu susretne s preparatima u koje se drugi kunu da su im pomogli oko zdravstvenih i životnih problema i stanja. Ako preporuka ne dolazi od liječnika, prirodno je da se javlja sumnja oko djelotvornosti istih. Treba li čistiti uši tuljcima, pada li Afrička šljiva ili ne te hoćete li se udebljati ako se mažete kokosovim uljem plus još nekoliko uvijek aktualnih tema, donosimo u nastavku članka.
Tuljci za čišćenje ušiju
Tuljci za čišćenje ušiju su postali popularna terapija koja se naveliko oglašava na način koji laicima može zvučati vrlo znanstveno. Međutim, navodni mehanizam djelovanja tuljaka nije potvrđen, niti su dokazani pozitivni učinci te terapije, a opisane su značajne posljedice za zdravlje. Nema dokaza da su tuljci za čišćenje ušiju učinkoviti za bilo koji ušni poremećaj. Smola koja se nakuplja na rubu tuljca je uobičajeni nusprodukt izgaranja takvoga materijala, a ne cerumen iz uha. Za čišćenje ušiju najbolje je koristiti štapiće za uši, ali ne tako da ih gurate u uho nego samo čistite vanjski dio uha – ušnu školjku.
Homeopatija
Temeljem procjene dokaza o djelotvornosti homeopatije, NHMRC zaključuje da ne postoji niti jedno zdravstveno stanje za koje postoje pouzdani dokazi da je homeopatija učinkovita.
Homeopatija se ne bi trebala koristiti za liječenje zdravstvenih stanja koja su kronična, ozbiljna ili koja bi mogla postati ozbiljna ako se ne tretiraju. Osobe koje odluče koristiti homeopatske pripravke ozbiljno ugrožavaju svoje zdravlje ako zbog takve terapije odbijaju ili prolongiraju korištenje terapija za koje postoje dobri dokazi o djelotvornosti i sigurnosti, odnosno lijekova. Osobe koje razmatraju bi li trebale početi uzimati homeopatske pripravke bi najprije trebale posjetiti svojega liječnika da se utvrdi o kakvim točno zdravstvenim tegobama se radi i koje liječenje je za takvo stanje najbolje.
Silikonski fiksativ za ispravljanje čukljeva (hallux valgus)
Nema dokaza da djelotvornost i sigurnost silikonskog fiksativa za ispravljanje deformacije stopala tzv. čukljeva. Kontrolirane studije nisu dokazale da je proizvod djelotvoran za ispravljanje palca te deformacije stopala. Reklama koji nudi silikonski fiksativ za čukljeve obiluje znakovima upozorenja koji ukazuju na to da se ne radi o vjerodostojnim medicinskim tvrdnjama.
Gljiva kefir
U svim kliničkim pokusima o učinku kefira nije rečeno radi li se o industrijskom kefiru ili o kefiru kućne izrade dobivenom pomoću kefirnih zrnaca. Postoje vrlo slabi dokazi da kefir može biti koristan kao dodatak prehrani pri liječenju infekcije bakterijom Helicobacter pylori te da može bit korisna namirnica u prehrani osoba kojima je potrebna regulacija razine glukoze u krvi, kao što su oboljeli od šećerne bolesti.
Istraživanja o učinku kefira na probavu mliječnog šećera (laktoze), redovito pražnjenje crijeva i kako bi se snizio kolesterol u krvi nisu kvalitetno provedena i dokazi iz tih studija nisu pouzdani. Postoje slabi dokazi da konzumiranje probiotskog kefira može povećati broj „dobrih crijevnih bakterija“. Ispitivanja o učinku kefira u ljudi koji se liječe od karcinoma ne govore o pozitivnom učinku kefira, ali su također provedeni na malenom broju ispitanika i dokazi iz tih studija nisu kvalitetni.
Afrička šljiva
Klinički pokusi provedeni na muškarcima s dobroćudnim povećanjem prostate pokazuju da afrička šljiva može umjereno ublažiti simptome koji se javljaju u donjem mokraćnom sustavu kod toga stanja. Ukupna kvaliteta tih dokaza je loša jer se redom radilo o vrlo malenim studijama, s malim brojem uključenih muškaraca.
Nisu pronađeni nikakvi dokazi iz kliničkih pokusa provedenih na ljudima da afrička šljiva ima ikakvih učinaka na potenciju, ili bilo što drugo vezano za zdravlje ili bolest.
Graviola
Pretraživanjem medicinskih baza literature nije pronađena niti jedna kontrolirana studija provedena na ljudima o djelovanju graviole na bilo koju vrstu karcinoma pluća. Isto tako nije pronađena niti jedna kontrolirana studija na ljudima o djelovanju graviole na bilo koju drugu vrstu zloćudnih bolesti, niti je pronađena ikakva studija o djelovanju graviole na bilo što drugo vezano za zdravlje ili bolest čovjeka.
Kokosovo ulje
Dokazi iz raspoloživih kliničkih kontroliranih pokusa ne pokazuju da kokosovo ulje može biti djelotvorno za mršavljenje. No, pronađeni su dokazi iz studija s malim brojem djece koji pokazuju da kokosovo ulje može pomoći u povećanju težine – ako se njime masira novorođenčad.
Jednokratne pelene
Prema trenutno dostupnim dokazima iz literature, nema uvjerljivih pokazatelja da nošenje jednokratnih pelena povećava temperaturu na površini mošnji. Također nema nikakvih studija koje su analizirale povezanost između nošenja bilo kakvih pelena u djetinjstvu i razvoja spermija u pubertetu i kasnijem životu muškarca.
Izvor: Dokazi u medicini