Zdravlje i medicina

Vrijeme je da nadogradite svoju masku, evo zašto

Nika Beluhan

Uz brzo širenje Omikrona, mnoge zemlje preispituju svoje savjete o maskama za COVID za zajednicu. U Austriji su respirator maske obvezne na javnim mjestima već godinu dana. Sada, Centri za kontrolu i prevenciju bolesti Sjedinjenih Država predlažu da se respiratori razmotre za veću zaštitu, na primjer, u javnom prijevozu ili u zatvorenim prepunim prostorima.

Što je respirator?

Respiratori, koji se često pogrešno nazivaju "maske" zbog svog izgleda, osobna su zaštitna oprema izrađena prema određenim standardima i dizajnirana da spriječi udisanje opasnih zagađivača u zraku. U SAD-u standardima respiratora upravlja Nacionalni institut za sigurnost i zdravlje na radu (NIOSH) i pokrivaju tri stvari: učinkovitost filtera, otpornost na disanje i pristajanje.

Filter koji zadovoljava standard N95 (ekvivalent europskom FFP2) mora uhvatiti najmanje 95 posto čestica u najprodornijem rasponu veličina uz visoku brzinu protoka. U Australiji respirator mora zadovoljiti TGA standarde.

Respirator koji se u potpunosti sastoji od materijala za filtriranje – umjesto da ima slojeve, recimo za vodonepropusnost – naziva se respirator s filterom za lice (FFR). FFR se može nositi više puta, ali se na kraju mora baciti. Istraživanja sugeriraju da FFR-ovi gube svoju sposobnost dobrog pristajanja nakon 20 nošenja - zbog rastezanja remena ili kvara kopče za nos ili komponenti ruba.

Filterski materijal je obično netkani polipropilenski elektret, što znači da vlakna nose električni naboj kako bi se poboljšalo sakupljanje čestica, istovremeno osiguravajući nizak otpor pri disanju.

Zašto su nam prvo rekli da nosimo platnene maske?

Prvobitno se pretpostavljalo da se SARS-CoV-2 širi kapljičnim putem (kod kašlja i kihanja), a kapljice uzrokuju infekciju kada padnu na usta, nos ili oči. Za takve čestice, tkanina ili kirurška maska ​​učinkovit je oblik kontrole izvora za zaštitu drugih od virusa koji emitira njihov nositelj. Sada se razumije da se virus prenosi zrakom. Virusne čestice se tijekom vremena nakupljaju u zraku u zatvorenom prostoru zbog disanja i govora.


Hoće li me respirator zaštititi čak i ako drugi nemaju masku?

Ovisi o vrsti izlaganja i koliko dugo ste izloženi. Važno je razmotriti svoj rizik ovisno o tome gdje se nalazite, što radite, s kim ste i koliko dugo ste tamo. Najsigurnija situacija, posebno za dugotrajni kontakt u gužvi, je kada svi nose respiratore N95 koji dobro pristaju.

Teško je pokazati dokaze koji podržavaju upotrebu respiratora u zajednici – ali nedostatak randomiziranih kontroliranih ispitivanja (RCT) ne znači da nisu učinkoviti. Proučavanje maski ili respiratora na populacijskoj razini složeno je i uključuje mnoge varijable.

Postoje jaki dokazi iz RCT-a u zdravstvenim radnicima i laboratorijskim studijama koje pokazuju da su respiratori učinkoviti za kontrolu izvora i osobnu zaštitu.

Jako mi se sviđa moja platnena maska. Je li u redu nastaviti ju nositi?

Vjerojatno ne. Platnene maske se ne izrađuju po nekom posebnom standardu, pa se njihova svojstva i kvaliteta znatno razlikuju. Općenito, one su loši filteri malih čestica u zraku.

Kirurške maske su jeftinije – mogu li jednostavno prijeći na njih?

Ne baš. Iako neke kirurške maske mogu imati bolji kapacitet filtracije od platnenih maski, one su prvenstveno dizajnirane da spriječe emisiju velikih kapljica. Neke medicinske kirurške maske također mogu pružiti zaštitu od prskanja ili prskanja tjelesnih tekućina.

No, nikakva kirurška maska ​​neće spriječiti ispuštanje ili udisanje malih infektivnih čestica. Ključni nedostatak kirurških i platnenih maski je njihov labav kroj u usporedbi s respiratorima. Dok neki stariji respiratori mogu biti neudobni, noviji se stilovi bolje podnose. To može biti zbog njihove veće površine, što može doprinijeti manjem otporu disanja.

Ne bi li respiratori trebali biti rezervirani za zdravstvene djelatnike?

Ne. Na početku pandemije javnost je bila obeshrabrena od kupnje respiratora zbog globalne nestašice osobne zaštitne opreme i pretpostavke da su zdravstveni radnici bili izloženi većem riziku od zaraze COVID-om zbog takozvanih "procedura koje stvaraju aerosol" kao što je intubacija.

Sada znamo da svakodnevne aktivnosti kao što su pričanje i pjevanje češće stvaraju zarazne aerosole nego medicinski postupci. Kao i s cjepivima, postoje globalni problemi s kapitalom i moraju se proširiti proizvodni kapaciteti kako bi se osigurala dovoljna ponuda za sve.

Što je s troškovima i utjecajem na okoliš?

U usporedbi s platnenim maskama, respiratori (koji se ne mogu prati) koštaju više i imaju veći utjecaj na okoliš. No, respiratori za jednokratnu upotrebu mogu se koristiti dulje vrijeme ako nisu mokri ili oštećeni, a postoje opcije za ponovno korištenje kao što su elastometrijski respiratori. Respirator treba baciti kada se zaprlja ili kada remenje, kopča za nos ili druge komponente izgube svoj integritet.

Što ako si ne mogu priuštiti ili nabaviti N95 respirator?

Korejski KF94 i kineski KN95 jeftinije su alternative koje pružaju bolju zaštitu od kirurške ili platnene maske. Čuvajte se krivotvorina, poput onih bez GN žiga kako bi se pokazalo da zadovoljavaju proizvodne standarde. Ako ne možete nabaviti respirator, možete poboljšati zaštitu kirurškom ili platnenom maskom.

Opcije uključuju "dvostruko maskiranje" nošenjem čvrsto pripijene platnene maske preko kirurške maske. Također možete "zavezati i uvući" kiruršku masku tako da zavežete strane i ugurate ostatak unutra. Konačno, dobro dizajnirana platnena maska ​​(s tri sloja) može biti dobra kao i kvalitetna kirurška maska.

I dalje je istina da je nešto bolje nego ništa. Ali nemojte računati da će ove vrste maski pružiti istu razinu zaštite kao i respirator N95.

Treba osigurati i zahtijevati respiratore?

Svjetska zdravstvena organizacija naglasila je važnost pristupa "cjepiva plus". Postoji jak slučaj, kada je prevalencija COVID-a visoka, da vlade nalažu i financiraju nabavku respiratora za javnost, kao što sada rade neki dijelovi SAD-a.

Izvor: Science Alert

Možda će vas zanimati