Zdravlje i medicina

Ovo je najučinkovitija metoda nošenja maski za smanjenje širenja infekcije

N.B.

Nalazi nove studije pružaju smjernice za povećanje učinkovitosti maski za lice za smanjenje širenja respiratornih zaraznih patogena, uključujući SARS-CoV-2. Nalazi objavljeni u American Journal of Infection Control (AJIC), časopisu Udruge za profesionalce u kontroli infekcija i epidemiologiji (APIC), identificiraju specifične kombinacije maski za lice i modifikacije koje mogu primijeniti zdravstveni radnici, pacijenti i javnosti kako bi poboljšali pristajanje i performanse maske.

Maske za lice koriste se za smanjenje širenja zaraznih virusa kao što je SARS-CoV-2 koji se prenose respiratornim aerosolima i kapljicama koje nastaju tijekom aktivnosti kao što su razgovor, disanje i kašljanje. Američki centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) preporučuju masku koja je višeslojna, prekriva nos i usta i tvori čvrsto brtvljenje na licu.

"Učinak maski za lice kao uređaja koji kontroliraju širenje infekcije ovisi o sposobnosti materijala maske da filtrira aerosole i o tome koliko dobro maska ​​pristaje korisniku", rekla je Francoise M. Blachere iz Zavoda za zaštitu na radu (NIOSH) i glavna autorica rada.

Blachere i suradnici koristili su i ljudske subjekte i simulatorske lutke za procjenu izvedbe više vrsta maski, kombinacija i modifikacija. Proveli su razne eksperimente koji su simulirali kašalj i izdisaj, a zatim izmjerili učinkovitost maski u blokiranju respiratornih aerosola.


Rezultati pokazuju da je preslojavanje troslojne platnene maske preko medicinske maske (dvostruko maskiranje) ili učvršćivanje medicinske maske elastičnom narukvicom pružilo najbolju zaštitu od respiratornih aerosola. Medicinske maske bez modifikacije blokirale su >56% aerosola za kašalj i >42% izdahnutih aerosola; usporedno, stavljanje platnene maske preko medicinske maske blokiralo je ≥85% aerosola za kašalj i ≥91% izdahnutih aerosola, a dodavanje naramenice preko medicinske maske blokiralo je ≥95% aerosola za kašalj i ≥99% izdahnutih aerosola.

"Od početka pandemije COVID-19, došlo je do znatne zabune oko najučinkovitije upotrebe maski za lice, posebno među širom javnošću, kako bi se smanjilo širenje infekcije", rekla je Ann Marie Pettis, BSN, RN, CIC, FAPIC-a i predsjednika APIC-a 2021. "Nalazi studije NIOSH važni su i pravovremeni jer identificiraju specifične, praktične kombinacije maski za lice i modifikacija maski koje mogu poboljšati brtvljenje maske i na taj način mjerljivo smanjiti izbacivanje infektivnih aerosola u okoliš."

Izvor: American Journal of Infection Control

Možda će vas zanimati