Zdravlje i medicina

Prva uspješna transplantacija epitela rožnice iz matičnih stanica vraća vid i nadu pacijentima

Portal Znanost

Tim japanskih istraživača proveo je prvu uspješnu transplantaciju epitela rožnice (vanjski sloj prozirnog dijela oka) razvijenog iz induciranih pluripotentnih matičnih stanica (iPSC) na pacijentima s nedostatkom limbalnih matičnih stanica (LSCD). Ovo je stanje ozbiljno ugrožava vid jer limbalne stanice (matične stanice smještene u limbusu, prijelaznom području između rožnice i bjeloočnice oka), koje se nalaze na rubu rožnice, gube sposobnost regeneracije površine oka, uzrokujući zamućenje vida i bol. U ovoj kliničkoj studiji, čiji su rezultati objavljeni u časopisu The Lancet, transplantacija iPSC-rožničnog epitela pokazala je značajna poboljšanja vida kod pacijenata, uz minimalne nuspojave i visoku razinu sigurnosti.

Problem LSCD-a i dosadašnje terapije

LSCD je stanje koje nastaje kada tijelo više ne proizvodi dovoljno limbalnih matičnih stanica potrebnih za obnavljanje epitela rožnice. Uzroci mogu biti različiti, od kemijskih i toplinskih ozljeda, autoimunih bolesti, do genetskih faktora. Pacijenti s ovom dijagnozom suočavaju se s mutnim vidom i osjećajem boli zbog ožiljkastog tkiva koje zamjenjuje zdravu rožnicu. Dosadašnji tretmani obično uključuju presađivanje limbalnih stanica iz zdravih dijelova oka ili transplantaciju donorske rožnice, ali ti postupci nose rizik odbacivanja i često zahtijevaju imunosupresiju koja može imati ozbiljne nuspojave.

Novi pristup korištenjem iPSC

Inducirane pluripotentne matične stanice (iPSC) predstavljaju jedinstvenu metodu regenerativne medicine jer imaju sposobnost da se razviju u gotovo bilo koju vrstu stanica u tijelu. Tim japanskih znanstvenika sa Sveučilišta u Osaki i Instituta CiRA iskoristio je tu tehnologiju kako bi stvorio listove rožničnog epitela iz iPSC stanica. Listovi epitela rožnice razvijeni su pomoću postupka nazvanog SEAM (Self-Formed Ectodermal Autonomous Multizone), koji omogućava stvaranje više tipova očnog tkiva u laboratoriju. Ovaj sloj iPSC-stanica potom je korišten za transplantaciju na bolesne oči.

Za razliku od tradicionalnih metoda koje zahtijevaju HLA (antigena) usklađenost između donora i primatelja, transplantati iz iPSC stanica imaju nižu razinu ekspresije HLA klase I i II, što smanjuje rizik odbacivanja. Dodatno, transplantirane stanice ne sadrže imunokompetentne stanice koje mogu potaknuti imunološki odgovor, što omogućava da pacijenti dobiju transplantate bez potrebe za snažnim imunosupresivima.

Klinička studija: Proces i rezultati

Studija je obuhvatila četiri pacijenta, dva muškarca i dvije žene, u dobi između 39 i 72 godine, koji su imali LSCD u oba oka. Transplantacija je provedena na jednom oku svakog pacijenta, a tim je zatim pratio njihove rezultate tijekom 52 tjedna, s dodatnim jednogodišnjim praćenjem. Tijekom operacije, istraživači su prvo uklonili oštećeno tkivo s površine oka, a zatim presadili iPSC-epitelni sloj. Prva dva pacijenta primila su nisku dozu imunosupresivnog lijeka ciklosporina, dok su treći i četvrti pacijent prošli bez imunosupresiva.

Rezultati su pokazali da su se simptomi LSCD-a poboljšali kod svih pacijenata. Već 52 tjedna nakon operacije, pacijenti su doživjeli poboljšanja u vidnoj oštrini, a zamućenje rožnice se smanjilo. Kvaliteta života procijenjena je kao poboljšana kod većine pacijenata, a sami pacijenti prijavili su smanjenje subjektivnih simptoma kao što su bol i iritacija oka. Unatoč uspjehu, kod jednog pacijenta primijećeno je djelomično pogoršanje simptoma nakon 32 tjedna, što se pripisuje agresivnijoj osnovnoj bolesti.

Tijekom praćenja nisu zabilježeni ozbiljni nuspojave, poput tumora ili imunološkog odbacivanja, čime je potvrđena sigurnost ovog postupka. Uočene su neke blage nuspojave, poput privremene iritacije i povećanog očnog tlaka, ali su uspješno kontrolirani standardnim lijekovima. Uspješno je ostvarena sigurnost i stabilnost transplantiranog tkiva bez komplikacija.

Značenje i budućnost terapije iPSC-om

Ova uspješna prva transplantacija epitela rožnice ima veliki potencijal za razvoj novih tretmana za pacijente s LSCD-om i sličnim očnim bolestima. Prednost ove metode je ne samo u smanjenom riziku od odbacivanja i neovisnosti o donoru, već i u mogućnosti skaliranja proizvodnje stanica za transplantaciju. U budućnosti, ova bi metoda mogla zamijeniti konvencionalne donorske rožnice, posebno za pacijente koji nemaju pristup odgovarajućim donatorima.

Tim japanskih istraživača najavio je daljnje kliničke studije koje će uključivati veći broj pacijenata. Očekuje se da će rezultati ovih studija dati dodatne dokaze o učinkovitosti i dugoročnoj sigurnosti iPSC transplantata rožnice, čime bi ova tehnologija mogla postati novi standard u liječenju očnih bolesti i gubitka vida.

Izvor: The Lancet

Možda će vas zanimati