Zdravlje i medicina

Mogu li uređaji za magnetnu rezonancu ublažiti simptome depresije

V.Š.

Prema dosadašnjim saznanjima, uobičajeno je da se prilikom korištenja uređaja za magnetsku rezonancu magnetsko polje širi te obuhvaćajući područje cijele lubanje snima mozak i prikazuje realnu sliku stanja bez ikakvog utjecaja samog procesa na ishod. No, prema najnovijim istraživanjima, magnetska rezonanca zapravo regulira aktivnost moždanih ćelija i to tako da djeluje stimulirajuće na suzbijanje depresije. Drugim riječima, magnetska rezonanca je zapravo nenamjerni lijek simptoma depresije.

Inicijativom koju je pokrenuo Hadi Rokni-Yazdi, znanstvenik sa Iranskog sveučilišta medicinskih znanosti u Iranu, skupina od 51 bolesnika s približno podjednakom razinom depresije (srednje teška depresija) podijeljena je u tri grupe od po 17 pacijenata; oni u prve dvije grupe primili su dvije različite vrste magnetskog zračenja. Bolesnici iz posljednje skupine su bili izloženi takozvanom lažnom magnetskom zračenju; iako je zvuk tek napola funkcionalnog no uključenog uređaja za magnetsku rezonancu uvjerio pacijente da su bili podvrgnuti pravom snimanju, magnet tada zapravo nije bio uključen. Važno je napomenuti da su sve tri skupine ispitanika dulje vrijeme prije takvog ispitivanja uzimali terapijski propisane antidepresive, koji su poznati kao selektivni inhibitori serotonina, a svakom pojedinom je također točno izmjerena razina depresije prema standardnim pokazateljima.

Dva tjedna nakon prethodno opisane procedure, pacijenti iz prve dvije skupine su postigli 35 do 40 % manju razinu depresije prema standardu. Takve rezultate je moguće pripisati i pozitivnom utjecaju takozvanog ''placebo'' učinka; naime kada ljudi vjeruju da će im nešto pomoći, pomoću ohrabrujućih vizualizacija doprinose svom izlječenju. No depresivni bolesnici iz treće skupine su postigli tek 15% do 19% posto poboljšanja prema skali standardnih mjerila. Prema tome, znanstvenici zaključuju da postoje neki drugi značajni čimbenici koji pridonose znatno manjem napretku skupine koja je bila izložena lažnom zračenju.

Prva i najočitija mogućnost je ta da magnetsko polje koje kreira uređaj za magnetsku rezonancu na neki način djeluje kao antidepresiv. Znanstvenici već više od deset godina istražuju pretpostavku koja nalaže da magnet ima pozitivno djelovanje na suzbijanje depresije: većina istraživanja je usmjerena na repetitivnu transkranijsku magnetnu simulaciju (rTMS) prilikom koje naizmjenično magnetno polje inducira električne struje u određenim regijama mozga, stoga su rezultati mješoviti.

Provedeno je također i nekoliko studija o uređajima za magnetsku rezonancu s manjim intenzitetom magnetskog polja, koji sukladno tome emitiraju i slabije električne struje; ustanovljeno je da uređaji koji generiraju podjednako slabu magnetsku stimulaciju ipak mogu imati povoljan utjecaj na raspoloženje bolesnika koji pate od bipolarnog poremećaja. Oni predstavljaju i skupinu pacijenata koja oscilira između obične manije i depresije. Slabija magnetska zračenja su također povoljno djelovala na suzbijanje depresije kod miševa i štakora.

Učitaj još...
0

Možda će vas zanimati