Koliko je zaista ozbiljno pasivno pušenje?
Kronična izloženost pasivnom pušenju rezultira nižom tjelesnom težinom i kognitivnim oštećenjima koja dublje utječu na muškarce, pokazalo je novo istraživanje na miševima koje je vodilo Oregon Health & Science University.
Istraživanje je ispitivalo dnevnu izloženost pasivnom pušenju na 62 miša tijekom razdoblja od 10 mjeseci. Istraživači su koristili posebno dizajnirani "robot za pušenje" koji je dnevno prolazio kutiju cigareta u prozračenom laboratorijskom prostoru OHSU-a. Najduže prethodno istraživanje ove vrste trajalo je tri mjeseca.
"Ova studija precizno prikazuje ljudsko iskustvo, svakodnevnim izlaganjem miševa dimu cigareta", rekao je jedan od autora studije, dr. Glen Kisby, profesor farmakologije na Sveučilištu zdravstvenih znanosti u Libanonu.
Pasivno pušenje već se smatralo jednim od rizika demencije, a ova je studija to dodatno potvrdila. Istraživači su prvo podijelili miševe u dvije skupine - jednu divljeg tipa i drugu koja sadrži ljudski protein tau, važan kod razvoja Alzheimerove bolesti. Počevši od travnja 2018., miševe su izlagali dimu cigareta 168 minuta dnevno, a zatim su provodili bihevioralna i kognitivna ispitivanja. Također su pregledali njihovo plućno i moždano tkivo.
Istraživanje je pokazalo da pasivno pušenje uvelike šteti zdravlju miševa, a posebno divlje vrste. Osim toga, pogođenija skupina bili su muški miševi koji su imali znatnije promjene na hipokampusu. Istraživači su primijetili znatan gubitak na tjelesnoj masi kod ove skupine miševa. Osim toga, primjerne su bile i određene promjene na mozgu.
"Dugotrajna izloženost pasivnom pušenju izaziva štetne promjene. Na temelju ove studije, čini se da bi muškarci mogli biti osjetljiviji od žena. Ljudi bi to trebali uzeti u obzir", zaključili su istraživači. Izvor: Environmental Health Perspectives