Zdravlje i medicina

Kava ne povećava rizik od srčanih aritmija

N.B.

U najvećem istraživanju te vrste koje su proveli istraživači sa Sveučilišta UC San Francisco, nisu pronađeni dokazi da umjerena konzumacija kave može uzrokovati srčanu aritmiju. Zapravo, svaka dodatna šalica kave dnevno konzumirana među nekoliko stotina tisuća pojedinaca bila je povezana s 3% nižim rizikom od pojave bilo kakvih aritmija, uključujući atrijsku fibrilaciju, prijevremene kontrakcije klijetke ili druga uobičajena stanja srca, izvješćuju istraživači.

"Kava je primarni izvor kofeina za većinu ljudi i ima reputaciju da izaziva ili pogoršava aritmije. Ipak, nismo pronašli dokaze da konzumacija kofeina dovodi do većeg rizika od aritmija. Naše istraživanje pruža sigurnost da su uobičajene zabrane kofeina za smanjenje rizika od aritmije vjerojatno neopravdane", rekao je Gregory Marcus, profesor medicine na Odjelu za kardiologiju na UCSF koji je specijaliziran za liječenje aritmija, a koji je ujedno i glavni autor istraživanja.

Iako neki stručnjaci sugeriraju izbjegavanje proizvoda s kofeinom kako bi se smanjio rizik od aritmije, ta povezanost nije dosljedno dokazana. Baš naprotiv, konzumacija kave može imati protuupalno djelovanje i povezana je sa smanjenim rizikom od nekih bolesti, uključujući rak, dijabetes i Parkinsonovu bolest.

U novom istraživanju, znanstvenici su istraživali je li uobičajeni unos kave povezan s rizikom od aritmije i mogu li genetske varijante koje utječu na metabolizam kofeina modificirati tu povezanost. U istraživanju je sudjelovalo 386.258 osoba koje piju kavu, prosječne starosti 56 godina, a nešto više od polovice bile su žene.

Uz konvencionalnu analizu koja ispituje konzumaciju kave koju su ispitanici sami prijavili kao prediktor budućih aritmija, istraživači su koristili tehniku nazvanu "Mendelova randomizacija", koristeći genetske podatke da bi se zaključilo o uzročno-posljedičnim vezama. Oni ispitanici s genetskim varijantama povezanim s bržim metabolizmom kofeina pili su više kave, pa je ova analiza pružila metodu za ispitivanje odnosa kofein-aritmija na način koji se nije oslanjao na samoprijavu sudionika.

Istraživanje je na kraju otkrilo da je približno 4 posto uzorka razvilo aritmiju, no nisu primijećeni dokazi o povećanom riziku od aritmija među onima koji su genetski predisponirani da različito metaboliziraju kofein. Istraživači su rekli da su veće količine kave zapravo povezane s 3 posto smanjenim rizikom od razvoja srčane aritmije.

"Naša studija nije pronašla dokaze da konzumiranje pića s kofeinom povećava rizik od aritmije. Antioksidativna i protuupalna svojstva kave mogu igrati ulogu, a neka svojstva kofeina mogu zaštititi protiv nekih aritmija", rekao je Marcus.

Izvor: JAMA Network

Možda će vas zanimati