Zdravlje i medicina

Kako se regeneriraju stanice uha? Korak smo bliže pronalasku lijeka za gubitak sluha

H. T.

Obnavljanje dijelova ljudskog tijela možda zvuči kao ideja proizašla izravno iz filmova znanstvene fantastike ili stripova o super junacima. Međutim, izgleda kako taj koncept nije samo produkt mašte. Naime, istraživači su otkrili kako jedna vrsta stanica u ljudskom uhu, tip link stanice, imaju sposobnost samoregeneracije kako bi održale sluh oštrim.

Eksperimentalno su se uspjela izolirati dva proteina koji pomažu regeneraciji tip link stanica u našim ušima – taj nalaz mogao bi se primijeniti na osobama koje gube sluh za njegovo poboljšanje.

Uho je osjetljiv alat za recepciju auditivnih podražaja. Ono prima zvuk putem zvučnih valova koji guraju njegove senzorne stanice –stanice dlačica – i time ukazuju na neku promjenu u okolini. Takvo guranje senzornih stanica okida niz drugih kemijskih signala koji omogućuju mozgu da razumije zvukove koje prima.

Tip link stanice su dio ovog procesa – one povezuju stanice dlačica, koje su dovoljno osjetljive da omogućuju oštar zvuk. Te se veze lako prekidaju uslijed izloženosti preglasnim zvukovima. U tom slučaju zvuk gura stanice dlačica predaleko te kad se vrate u uobičajen položaj, tip link stanice više nisu ondje i ne mogu ih spojiti s drugim stanicama. Tip link stanice su vrlo osjetljive ali se obnavljaju unutar nekoliko dana te opet omogućuju oštar sluh.

Do sada se malo znalo o samoj regeneraciji tip link stanica. Međutim, istraživači su uspjeli otkriti sastav tih stanica ali i mehanizam kojim se regeneriraju koji se događa u dva koraka.

Nakon namjernog oštećivanja sluha u miševa, istraživači su promatrali kako se spajaju dva proteina kako bi ponovno povezali stanice dlačica i obnovili tip link stanice. Ti su proteini cadherin i protocadherin. Oni su ljepljivi i adhezivni te drže stanice dlačica povezane s tip link stanicama. Pritom su vrlo važna njihova adhezivna svojstva. Tip link stanice su također adhezivne te bi bez njih stanice morale na neki drugi način biti zalijepljene jedna za drugu. Zrele tip link stanice formiraju se na vrhovima stanica dlačica te se ta dva proteina vezuju na istome mjestu, čime indiciraju da su odgovorni za sazrijevanje tip link veza. Važan nalaz također je da se tip link stanice sastoje i od cadherina i protocadherina – ne samo jednog ili drugog, što je dokaz za regeneraciju tip link stanica. Doda li se oštećenim stanicama u eksperimentalnim uvjetima samo protocadherin, dolazi do vezivanja samo na bazi stanice, a ne i na vrhu gdje je potrebno. Nakon pet dana, kada su tip link uglavnom formirane, ne dolazi do regeneracije.

Ova studija donosi mnogo znanstvenih podataka ali ima i jasne praktične implikacije – otkrićem kako se tip link obnavljaju bliže smo odgovoru kako se, kod nasljednog gubitka suha ili gubitka uslijed rada na bučnim mjestima, može obnoviti izgubljeni sluh. Pogotovo jer se gubitak sluha uglavnom povezuje s gubitkom tip link stanica, a ne stanica dlačica koje su mnogo čvršće. Ako znanstvenici otkriju kako upravljati dvama proteinima potrebnim za regeneraciju, uskoro bi mogli brzo i učinkovito povratiti sluh osobe.

Pri vrednovanju ovoga nalaza treba uzeti u obzir da još nisu provedena klinička ispitivanja te da je riječ o eksperimentu na miševima pa valja biti oprezan pri generalizaciji rezultata. Ipak, ovo istraživanje daje nadu svim osobama oštećenog sluha. Za Hrvatsku ne postoji statistika o njihovom točnom broju ali prema podacima iz drugih zemalja, procjenjuje se da bi Hrvatska bi mogla imati 8000 do 10000 gluhih i 100.000 do 150.000 teže nagluhih osoba.

Izvor: Medaical Daily

0

Možda će vas zanimati