Zdravlje i medicina

Jeli ste bijeli luk? Riješite se zadaha!

Irena Mrnjavac

O prednostima prehrane u koju je uključen bijeli luk ne trebamo ni govoriti. Bijeli luk ima mnoga svojstva koja jačaju naš imunitet i pogoduju zdravlju, ali mnogi ga izbjegavaju zbog neugodnog zadaha koji uzrokuje. Znanstvenici su proveli studiju u kojoj su pokušali pronaći druge namirnice koje najbolje poništavaju miris bijelog luka.

Borba namirnica

Dr. Sheryl Barringer i Rita Mirondo, znanstvenice s Odsjeka za prehrambene i tehnološke znanosti Sveučilišta Ohio su sudionicima studije dale 3 grama bijelog luka u komadima, a žvakali su ih po 25 sekundi.

Odmah nakon toga su im dali vodu, sirovu, iscijeđenu ili kuhanu jabuku, sirovu ili kuhanu zelenu salatu, sirove ili kuhane listiće mente, ili zelenog čaja.

Razine hlapljivih tvari odgovornih za zadah od bijelog luka su analizirali masenom spektrometrijom protoka iona.

„U ovoj su studiji listići mente, sirova jabuka, sirova zelena salata, kuhana jabuka i kuhana zelena salata pokazali najjači učinak poništavanja hlapljivih tvari koje uzrokuju zadah nakon konzumiranja bijelog luka“, rekli su autori.

Sirova hrana i kuhana hrana

Sirova jabuka i sirova zelena salata smanjili su koncentraciju hlapljivih tvari u zadahu za 50 % ili više u odnosu na kontrolu tijekom prvih 30 minuta.

Listići mente su imali jaču razinu neutraliziranja mirisa u odnosu na sirovu jabuku i sirovu zelenu salatu za sve izmjerene hlapljive elemente.

Sok od jabuke ili sok od mente su smanjili razinu hlapljivih tvari, ali ne onoliko učinkovito kao žvakanje sirove jabuke ili sirovih listića mente.

Kuhana jabuka ili kuhana zelena salata također su pokazali učinak poništavanja mirisa. To je vjerojatno bio rezultat fizičke i kemijske interakcije polimera iz hrane s hlapljivim elementima.

Zeleni čaj nije pokazao nikakav učinak na većinu elemenata.

Fenolne tvari i enzimi

Učinak poništavanja neugodnih mirisa zasniva se na kombinaciji činitelja, koji uključuju prisutnost fenolnih tvari, aktivnosti enzima i svojstava hrane koja se koristi.

„Hrana neutralizira neugodan zadah koji uzrokuje bijeli luk uz pomoć dva mehanizma“, objasnile su Mirondo i dr. Barringer.

„Prvo, enzimi u sirovoj hrani pomažu u uništavanju mirisa, a zatim fenolne tvari i u sirovoj i kuhanoj hrani uništavaju hlapljive tvari. „

„Zbog toga je sirova hrana općenito učinkovitija jer sadrži enzime i fenolne tvari.“

Nakon ovakvog otkrića znanstvenika više nemamo potrebu izbjegavati uključivanje bijelog luka u svoju prehranu, pogotovo u razdoblju koje slijedi i kada će nam dobro doći svi saveznici u očuvanju našeg zdravlja.

Izvor: Sci-News

0

Možda će vas zanimati