Gotovo sva djeca imaju duhan na rukama, čak i u kućama nepušača
Mala djeca dodiruju sve — tepihe, stolove, igračke, odjeću — a zatim dodiruju svoja usta i lica. To ih čini posebno osjetljivima na pušenje iz treće ruke, kemijske ostatke duhanskog dima koji ostaju u prašini i na površinama nakon što netko popuši cigaretu.
Potrebno je educirati roditelje i druge članove obitelji o smanjenju izloženosti djece pušenju iz treće ruke kroz zabranu pušenja u kućama i automobilima, ali nova studija, objavljena u JAMA Network Open, sugerira da ove individualne zaštitne mjere nisu dovoljne.
Tim istraživača sa Državnog sveučilišta San Diego i Sveučilišta Cincinnati koristio je novu metodu brisanja ruku djece od 11 godina i mlađe za mjerenje razine prisutnog nikotina, pokazatelja izloženosti dimu iz treće ruke. Više od 97% od 504 djece u studiji imalo je određenu razinu nikotina na rukama. Još iznenađujuće, više od 95% djece u nepušačkim kućanstvima i u kućanstvima gdje je pušenje zabranjeno još uvijek je imalo nikotin na rukama.
"Ova studija popunila je važnu prazninu. Napravili smo mnogo istraživanja o pušenju iz treće ruke u privatnim kućama, automobilima, hotelima i kockarnicama, ali nismo imali pristup kliničkoj populaciji", rekao je Georg Matt, profesor psihologije na SDSU-u i ravnatelj Resursnog centra Thirdhand Smoke.
Ono što je važno, pokazalo se da su napori da se djeca zaštite od izloženosti duhanu vrlo učinkoviti u tim ranjivim populacijama. Roditeljska zaštita poput zabrane pušenja kod kuće i automobila dramatično je smanjila količinu nikotina otkrivenu na rukama ove djece.
Melinda Mahabee-Gittens, pedijatrijska liječnica hitne pomoći i klinička istraživačica u medicinskom centru dječje bolnice u Cincinnatiju, koja je vodila prikupljanje podataka za projekt, rekla je: "Jedan rezultat ovog istraživanja trebao bi biti uključivanje pušenja iz treće ruke kao dio programa edukacije roditelja o prestanku pušenja. "
Količina nikotina na dječjim rukama također je varirala ovisno o prihodu i rasi. Djeca iz obitelji s nižim primanjima imala su znatno više nikotina na rukama od djece iz obitelji s višim primanjima. Djeca crnačkih roditelja imala su veće količine nikotina na rukama od djece bijelaca ili višerasnih roditelja.
"Djeca s niskim primanjima i djeca crnačkih roditelja imaju najveći dio ove nedobrovoljne izloženosti; ovo je poziv na buđenje za zaštitu ranjive djece i zanemareni je dio stambenih nejednakosti", rekla je Penelope Quintana, profesorica javnog zdravstva na SDSU-u i koautorica studije.
"S COVID-om svi provode više vremena u zatvorenom prostoru i više vremena kod kuće. Ako živite u okruženju u kojem ljudi puše ili su nekada pušili, bit ćete izloženiji pušenju iz treće ruke nego prije", dodao je Matt. "Ova studija dodatno naglašava važnost kvalitete unutarnjeg okruženja."
Istraživači planiraju nastaviti analizirati druge markere izloženosti pušenju iz treće ruke i istraživati zdravstvene ishode. Nadaju se da će njihovo istraživanje dodatno podržati strože zabrane pušenja, postupke sanacije i politike koje zahtijevaju od agenata za nekretnine i stanodavaca da otkriju razine dima u kućama.
Izvor: JAMA Network Open