Dojenje je važno kao prevencija karcinoma kod majki i dijabetesa kod beba
Las Cigarreras djelo je španjolskg slikara Gonzala Bilbaoa nastalo početkom 20. st. Kroz ovalne prozore prolaze lomljive zrake svjetlosti koje se razbijaju u vidljive i sjenom sakrivene dijelove lica radnica u tvornici duhana. U prvom planu izdužene prostorije nadsvođene lukovima je radnica u bijeloj haljini blagoga, sretnog izraza lica, pogleda čvrsto usmjerenog prema djetetu u naručju. Djetetu kojega doji.
Dojenje u umjetnosti
Scenu dojenja prikazivali su i Picasso, Renoir, Van Gogh; različitim tehnikama, ali uvijek s jednako svježe radosnim majčinim licem. U Kataloniji je čest prikaz Djevice tijekom dojenja pa se i opisuje posebnim imenom: Gospa od Mlijeka (Virgen de la Leche).
Odmaknemo li se od europske kulture i pogledamo li onu egipatsku ponovno nalazimo mnogobrojne prikaze dojenja, najčešće onoga božice Isis koja u naručju drži sina Horusa. Odmaknemo li se pak od zemaljske prašine i pogledamo li prema onoj nebeskoj; ponovno možemo vidjeti tragove dojenja, to jest mlijeka. Kad je grčka božica Hera dojila Herkula, on je povratio dio mlijeka i tako je nastala zadivljujuća Mliječna staza.
Dojenje je bio i jest značajan i važan dio svakodnevnog života pojedinca i cijeloga društva, prirodan, jednostavan, zadivljujući, gledano s kulturološkog, gore navedenog umjetničkog, a osobito biološkog i znanstvenog aspekta. Upravo znanstvena otkrića sve više potvrđuju dobrobiti običnog, jednostavnog dojenja.
Dojenje utječe pozitivno na pojavu karcinoma
Emilio González-Jiménez i njegovi kolege objavili su u časopisu Journal of Clinical Nursing rezultate istraživanje vezane uz učestalost pojavljivanja karcinoma dojke kod nepušačica s obzirom na to koliko su dugo dojile. U istraživanju su sudjelovale pacijentice strarosti od 19 do 91 godine kojima je bio dijagnosticiran karcinom dojke. Znanstvenici su potvrdili da se karcinom kasnije pojavljivao kod žena koje su rodile i dojile svoju djecu. Kod onih pak koje su dojile dulje od šest mjeseci, karcinom dojke pojavio se u prosjeku deset godina kasnije u odonsu na pacijentice koje su kratko dojile. Zaključili su da dojenje dulje od šest mjeseci štiti od karcinoma dojke, a uz to povoljno djeluje na djetetovo zdravlje.
Nedojenje povećava rizik od dijabetesa za bebu
Koliko je bitno na vrijeme, a ne prerano ili prekasno prekinuti s dojenjem, pokazali su znanstvenici u članku objavljenom u Journal of the American Medical Association. Prema rezultatima istraživanja, djeca kod koje je dojenje prekinuto prije četvrtog mjeseca života imaju dva puta veći rizik za razvoj dijabetesa tipa 1. Carolyn Slupsky i njezi tim je istraživanjima pak došao do zaključka da djeca koja nisu hranjena majčinim mlijekom češće kasnije obolijevaju od metaboličkih bolesti, osobito dijabetesa tipa 2 i pretilosti. Članak je objavljen u Journal of Proteome Research.
Važno je naglasiti da najnovije smjernice preporučuju obavezno dojenje prvih šest mjeseci života. Nakon toga majčino mlijeko više ne zadovoljava sve dječje nutritivne potrebe te je nužno započeti s dohranom. Uz dojenje djeca se trebaju hraniti prijelaznom, s kašenom hranom, uz propisano postupno uvođenje pojedinih namirnica.
Dojenje važno za povezanost djeteta i majke
Dojenje je proces koji ne možemo svesti samo na čin hranjenja nego ga treba sagledati i puno šire. Tijekom dojenja iz majčine hipofize se izlučuje oksitocin, hormon nužan za izlazak mlijeka iz žlijezda i kanalića dojke. No osim toga, oksitocin je iznimno važan za stvaranje povezanosti između majke i djeteta, djeluje kao antistresni hormon te je bitan za socijalnu interakciju i to ne samo trenutnu nego i u budućem životu djeteta. Samo čvrsto držanje djeteta privijeno uz majčino tijelo, dodir i osjet međusobnog disanja stvaraju podlogu za kvalitetan odnos majke i djeteta.
U cijelom svijetu pa tako i u hrvatskim bolnicama promovira se dojenje kao najadekvatniji način prehrane dojenčadi. Najpogodnije je za fizičko i psihičko zdravlje, kako majke, tako i djece. Dojenje je zadivljujuće, da Hera nije dojila našoj Zemlji nedostajala bi njezina galaktika, a našem noćnom nebu svjetla vrpca Mliječne staze. Ovako, pobjegnite nekamo u tamu, na malo povišeno mjesto, pogodno vrijeme je od lipnja do rujna, zabacite glavu, usmjerite oči prema gore i uživajte u svjetlucanju majčinoga mlijeka.
Izvor: University of Colorado Denver, ScieceDirect, ArtBreastfeeding, HUSD