Zdravlje i medicina

Autopsije pokazuju virus COVID-19 u mozgu i drugdje u tijelu

V.P.

Analiza uzoraka tkiva s obdukcija 44 osobe koje su umrle sa COVID-19 pokazuje da se virus SAR-CoV-2 proširio cijelim tijelom - uključujući i mozak - i da se zadržao gotovo osam mjeseci. Studija je objavljena u časopisu Nature.

Znanstvenici s Nacionalnog instituta za zdravlje (NIH) testirali su uzorke obdukcija koje su obavljene od travnja 2020. do ožujka 2021. Kod 11 pacijenata proveli su opsežna uzorkovanja živčanog sustava, uključujući mozak.

RNA i živi virus u raznim organima

Svi pacijenti su umrli sa COVID-19, a nitko nije cijepljen. Krvna plazma 38 pacijenata bila je pozitivna na SARS-CoV-2, tri je bila negativna, a za ostala tri plazma nije bila dostupna.

Trideset posto pacijenata bile su žene, a prosječna dob bila je 62,5 godine. Dvadeset i sedam bolesnika (61,4%) imalo je tri ili više komorbiditeta. Srednji interval od pojave simptoma do smrti bio je 18,5 dana.

Analiza je pokazala da je SARS-CoV-2, očekivano, prvenstveno zarazio i oštetio dišne puteve i plućno tkivo. Ali znanstvenici su također pronašli virusnu RNK na 84 različita tjelesna mjesta i tjelesne tekućine, dok su u jednom slučaju izolirali virusnu RNK 230 dana nakon što su pacijentovi simptomi počeli.

Znanstvenici su otkrili SARS-CoV-2 RNA i protein u hipotalamusu i malom mozgu jednog pacijenta te u leđnoj moždini i bazalnim ganglijima druga dva pacijenta. No pronađena oštećenja moždanog tkiva bila su malena "unatoč značajnom virusnom opterećenju".

Znanstvenici su također izolirali živi virus SARS-CoV-2 iz različitih tkiva unutar i izvan respiratornog trakta, uključujući mozak, srce, limfne čvorove, gastrointestinalni trakt, nadbubrežnu žlijezdu i oko. Izolirali su virus iz 25 od 55 testiranih uzoraka (45%).

Autori su napisali: "Pokazali smo replikaciju virusa na više nerespiratornih mjesta tijekom prva dva tjedna nakon pojave simptoma."

Dodaju: "Naš fokus na kratke postmortalne intervale, sveobuhvatan standardizirani pristup prikupljanju tkiva, seciranje mozga prije fiksacije, kasnije očuvanje tkiva u RNK i brzo zamrzavanje svježeg tkiva omogućili su nam otkrivanje i kvantificiranje razina SARS-CoV-2 RNK s visokom osjetljivošću pomoću lančane reakcije polimeraze i hibridizacije in situ, kao i izolirati virus u staničnoj kulturi iz više nerespiratornih tkiva uključujući mozak, što su značajne razlike u usporedbi s drugim studijama."

Moguće posljedice dugotrajnog COVID-a

Viši autor studije Daniel Chertow, MD, MPH, rekao je u priopćenju za NIH da je prije rada "mišljenje na terenu bilo da je SARS-CoV-2 pretežno respiratorni virus".

Pronalaženje prisutnosti virusa u cijelom tijelu – i dijeljenje tih nalaza s kolegama prije godinu dana – pomoglo je znanstvenicima da istraže vezu između široko zaraženih tjelesnih tkiva i "dugog COVID-a", odnosno simptoma koji traju tjednima i mjesecima nakon infekcije.

Dio ispitivanja Paxlovida RECOVER za koje se očekuje da će započeti 2023. godine uključuje proširenje obdukcijskih radova istaknutih u studiji Nature, prema koautoru Stephenu Hewittu, MD, Ph.D., koji je član upravnog odbora za projekt RECOVER. Autopsije u ispitivanju RECOVER uključuju ljude koji su bili cijepljeni i zaraženi zabrinjavajućim varijantama— takvi podaci nisu dostupni u naprijed navedenoj studiji.

Nadamo se da ćemo ponoviti podatke o postojanosti virusa i proučiti odnos s dugim COVID-om", rekao je Hewitt. "U manje od godinu dana imamo oko 85 slučajeva i radimo na povećanju napora."

Izvor: Medicalxpress

Možda će vas zanimati