Um i mozak

Moždani valovi Princeza Leia pomažu dok spavamo učvrstiti sjećanja

Azra Imširović

Kružni valovi električnih impulsa spiralno kruže oko strana naših glava svake noći dok spavamo, pomažući mozgu pohraniti naše uspomene. Nazvani po kultnoj frizuri vodeće dame pobunjenka iz filma Star Wars "Moždani valovi Princeza Leia", smatraju se učvršćivačima veza područja mozga koja pohranjuju različite komponente individualnih uspomena, osiguravajući da one ostanu usklađene.

Nova studija u časopisu eLife otkriva kako su znanstvenici koristili elektrode za proučavanje neuronske aktivnosti grupe pacijenata dok su spavali. Konkretno, zanimali su ih kratki signali poznati kao vretena, koji nastaju u području mozga talamus i šire se diljem kore, obično u razdoblju između dubokog sna i sna u kojem sanjamo.

Prethodne studije su pokazale da ova vretena igraju važnu ulogu u konsolidaciji dnevnih sjećanja, prenoseći ih iz hipokampusa koji drži kratkoročnu memoriju, u neokorteks, gdje su pohranjene dugoročne uspomene.

U prošlosti, znanstvenici su samo bili u mogućnosti promatrati vretena samo u jednom trenutku u mozgu i pretpostavljati da se javljaju i drugdje istovremeno u cijelom korteksu. Ipak, pomoću elektroda usađenih u mozgu epileptičnim pacijenatima kao dio odvojenog istraživanje prirode napadaja, autori studije su mogli promatrati neuronske aktivnosti po cijelom mozgu subjekata dok su spavali.

AKO VAS JE ZANIMAO OVAJ TEKST: Podržite portal donacijom za kavu :)

To je otkrilo vretena ne nastaju istovremeno u cijelom mozgu, nego se zapravo šire kao val koji kreće iz korteksa u blizini ušiju i spiralno se odvija preko korteksa prema vrhu stražnjeg djela glave i onda prema čelu brije nego se raspline. Svaki krug traje oko 70 milisekundi i ponavlja se puno puta tijekom noći.

Dok istraživači mogu samo pretpostaviti koja je svrha ovih Princeza Leia moždanih valova, vjeruju da oni učvršćuju veze između udaljenih dijelova mozga koji sadrže različita sjećanja. Na primjer, zvučne, vizualne, dodirne i emocionalne komponente naših sjećanja se nalaze sve u različitim dijelovima mozga pa je važno stvoriti snažnu poveznicu između tih područja.

"Ako shvatimo kako se sjećanja povezuju ns opisani način u mozgu, mogli bismo potencijalno doći do metode za prekidanje sjećanja recimo nakon trauma." rekao je koautor studije Terrence Sejnowski u priopćenju. "Postoji toliko poremećaja, uključujući shizofreniju koje utječu na vretena spavanja pa je ovo zaista zanimljivo za buduća proučavanja."

Izvor: Iflscience

Možda će vas zanimati