Um i mozak

Koliko nam je sati dubokog, laganog i REM sna potrebno?

N.B.

Ako spavamo onoliko koliko se preporučuje - sedam do devet sat svake noći - trećinu svog života provodimo spavajući. Iako se to može činiti kao puno vremena, naš um i tijelo su za to vrijeme jako zaposleni, tako da bismo mi mogli biti produktivni, energični i zdravi kad se probudimo.

Stručnjaci preporučuju odraslima da spavaju oko sedam do devet sati svaku noć, a novo istraživanje ima za cilj identificirati ne samo koliko nam je ukupno sna potrebno - već i koliko nam je potrebno u svakoj fazi sna.

Postoji pet faza sna koji se izmjenjuju između brzog pokreta očiju (NREM) i brzog kretanja očiju (REM) i uključuju pospanost, lagani san, umjeren do dubok san, najdublji san i sanjanje. Faze sna 1, 2 i REM sastoje se od laganog sna, dok faze 3 i 4 sastoje od dubokog sna.

Tijekom prve faze prelazimo iz budnosti u san. Ovo je lagani, NREM san koji ne traje jako dugo - možda ćemo se početi opuštati i sanjati, ali se također možemo trzati pri prijelazu u drugu fazu. Druga faza ciklusa spavanja i dalje je lagani san, ali tijekom nje tonemo u mirniji san. Usporava se disanje i otkucaji srca, a mišići se opuštaju. Tjelesna temperatura se smanjuje, a moždani valovi su manje aktivni.

U trećoj fazi ulazimo u duboki san, a četvrta faza je najdublja faza sna. Tijekom dubokog sna naše disanje, otkucaji srca, tjelesna temperatura i moždani valovi dosežu najnižu razinu. Naši su mišići izuzetno opušteni, a najteže ih je pokrenuti. Faza 4 poznata je kao faza ozdravljenja, kada dolazi do rasta i obnove tkiva, oslobađaju se važni hormoni koji obavljaju svoj posao, a stanična energija se obnavlja.

Kada je riječ o REM fazi sna, prvi REM ciklus počinje oko 90 minuta nakon što zaspimo i ponavlja se svakih 90 minuta. Oči nam se brzo kreću iza kapaka, a moždani valovi izgledaju slično onima koji su budni. Naše disanje, broj otkucaja srca i krvni tlak rastu skoro do razine buđenja. REM spavanje, koje se često naziva fazom 5, je vrijeme kada ćemo najvjerojatnije sanjati, a naše ruke i noge postaju privremeno paralizirane u ovoj fazi kako bi nas spriječile da fizički ostvarimo svoje snove.

Koliko sati dubokog sna nam je potrebno?

U zdravih odraslih osoba, oko 13 do 23 posto sna je duboki san. Dakle, ako spavamo 8 sati noću, to je otprilike 62 do 110 minuta. Međutim, kako starimo, sve nam manje treba duboki san. Tijekom dubokog sna u umu i tijelu odvijaju se različite funkcije - sjećanja su konsolidirana, dolazi do tjelesnog oporavka i ravnoteže šećera u krvi i metabolizma, imunološki sustav je energiziran, a mozak se detoksicira.

Bez dubokog sna ove se funkcije ne mogu odvijati i pojavljuju se simptomi nedostatka sna. S druge strane, čini se da ne postoji nešto poput previše dubokog sna.

Koliko sati REM sna nam je potrebno?

Iako nema službenog konsenzusa o tome koliko sati REM sna nam je potrebno, snovi su najčešći u ovoj fazi. Stručnjaci vjeruju da nam san pomaže u obradi emocija i učvršćivanju određenih uspomena. Za većinu odraslih osoba REM zauzima oko 20 do 25 posto sna. Međutim, istraživanje sna postavlja neka zanimljiva pitanja. Jedno nedavno istraživanje pokazalo je da veće količine REM sna mogu biti povezane s depresijom - no nije jasno koji je uzrok, a koji posljedica.

Koliko sati laganog sna nam je potrebno?

Iako znanstvenici za spavanje vjeruju da je lagani san dobar za nas, nema minimuma kojem trebamo težiti. Lagani san obično je zadana faza, koju je gotovo nemoguće izbjeći ako uopće spavamo. Ipak, previše sna na redovnoj bazi općenito povezano je s pretilošću, depresijom, bolom, srčanim bolestima, pa čak i povećanim rizikom od smrti.

Izvor: Health Line

Možda će vas zanimati