Tehnologija i energija

TITANIUM - projekt koji omogućuje efikasnu borbu protiv kriminala na Darknetu

L.B.

Darknet - onaj dio Interneta u kojem korisnici učinkovito prikrivaju svoj identitet pomoću posebnih preglednika i mreža - smatra se "sumnjivim rubnim dijelom" weba. On nudi gotovo idealne uvjete za ozbiljne kriminalne radnje, poput trgovine oružjem i drogom, dječju pornografiju i ugovornog kriminala. Otkrivanje takvih djela velik je izazov za policiju i pravosuđe.

Ovdje uskače istraživački projekt TITANIUM (Tools for the Investigation of Transactions in Underground Markets / Alati za istraživanje transakcija na podzemnim tržištima), koji je pokrenula Europska komisija. U sklopu projekta različiti instituti radili su na razvoju novih tehnologija za istraživanje cyber kriminala.

Projekt je započeo još u svibnju 2017. godine, a do 2019. godine izrađen je softver koji bi trebao pomoći u policijskim istragama na Darknetu i pribavljati dokazne materijale za sudove.
Tijekom cijelog trajanja projekta, istraživačni je tim, u suradnji sa Saveznim uredom kriminalističke policije, Interpolom, Trilateral Research Ltd. i Sveučilištem u Innsbrucku, usmjeravao i ocjenjivao pravno-etičku dimenziju novog istražnog softvera.

Koordinator projekta, Thilo Gottschalk, objašnjava da budući da obrada podataka Darkneta redovito predstavlja zadiranje u temeljna prava subjekata podataka, presudno je da se takvo zadiranje odvija samo u opravdanim slučajevima i na pravnoj osnovi. "Alati TITANIUM", kaže Gottschalk, "sadrže razne zaštitne mjere koje jamče odgovarajuću i zakonitu obradu podataka."

"Kada razvijamo softversku opremu, postaje sve važnije u ranoj fazi implementirati složene zakonske zahtjeve na tehničkoj razini, na primjer u obliku" dizajna privatnosti ". Aspekti zaštite podataka moraju se razmotriti i primijeniti već tijekom osnovne koncepcije softvera ", rekla je profesorica na Institut za informacijsku infrastrukturu u Leibnizu, Franziska Boehm.

Izvor: Karlsruhe Institute of Technology

0

Možda će vas zanimati