Tehnologija i energija

Pare iz 3D pisača: Jesu li opasne za vaše zdravlje?

V.P.

S rastućom popularnošću 3D pisača dolazi i novi set briga, a glavne među njima su potencijalne opasnosti po zdravlje koje predstavlja isparavanje koje se ispušta prilikom 3D ispisa nekog predmeta. Nekoliko je studija pokazalo da pare 3D pisača predstavljaju rizik za ljudsko zdravlje, stoga je važno upoznati se s tim rizicima i načinima na koje ih možete izbjeći.

Što je u isparenjima 3D pisača

Kada 3D printer radi, ispušta pare koje sadrže čestice plastike, metala i drugih materijala. Pare 3D pisača sastoje se od dvije kategorije sastojaka: UFP i VOC. Ultrafine čestice (UFP) su sićušne i mogu uzrokovati upalu unutar očiju i područja nosa kada ne nosite odgovarajuću zaštitnu opremu.

Hlapljivi organski spojevi (VOC) uključuju široku paletu spojeva emitiranih iz određenih krutina i tekućina. Neki od njih nisu štetni i imaju sladak miris, dok drugi mogu imati negativne kratkoročne ili dugoročne učinke na zdravlje, prema članku EPA-e o kvaliteti zraka u zatvorenom prostoru. Trebali biste voditi računa o tome da izbjegnete dugotrajnu izloženost HOS-evima kao i UFP-ima.

Pare 3D pisača koje se udahnu u pluća mogu uzrokovati probleme s disanjem i druge zdravstvene probleme. Iste pare također mogu iritirati oči. A kada se apsorbiraju kroz kožu, mogu povećati rizik od iritacije kože i drugih problema.

Rizici od udisanja isparenja 3D pisača

Udisanje isparenja 3D pisača može uzrokovati razne zdravstvene rizike, poput sljedećih:

Alergijske reakcije: Neki filamenti za 3D ispis sadrže sastojke koji mogu izazvati alergije ili nadražiti dišne sustave. Prema istraživanju u Environmental Science and Technology, utvrđeno je da ABS i PLA filamenti imaju veći potencijal za izazivanje alergija ili upala.


Dermalna izloženost: pare 3D pisača također mogu doći u dodir s kožom, što dovodi do potencijalne iritacije. Konkretno, 3D pisači temeljeni na ekstruziji koriste termoplastiku koja može biti opasna ako dođe u izravan kontakt s kožom i uzrokuje kemijske opekline. CDC-ov članak o sigurnosti 3D ispisa spominje kontakt kože sa štetnim materijalima za 3D ispis kao jednu od opasnosti ove tehnologije.

Problemi s dišnim sustavom: neke pare 3D ispisa sadrže plinovite tvari koje potencijalno mogu oštetiti dišni sustav. Ove pare mogu nadražiti oči, nos i grlo, kao i izazvati kašalj, glavobolju, vrtoglavicu i druge znakove respiratornog distresa. Prema istoj studiji u Environmental Science and Technology, čestice koje emitiraju 3D pisači negativno utječu na kvalitetu zraka u zatvorenom prostoru, a značajna izloženost može utjecati na zdravlje dišnog sustava. Studija je također otkrila da su emisije iz ABS filamenata obično štetnije jer ABS rezultira većim emisijama.

Dugoročni zdravstveni učinci isparenja 3D pisača

Dugotrajno izlaganje isparenjima 3D printanja može imati sljedeće učinke:

Oštećenje stanica: Dugotrajno izlaganje parama 3D printera može oštetiti stanice, prema studiji Chemical Insights Research Institute koja je koristila epitelne stanice ljudskih dišnih putova.

Kancerogene tvari: neke vrste termoplasta koje se koriste u procesu 3D ispisa sadrže kancerogene tvari koje potencijalno mogu izazvati rak ako se udišu ili progutaju tijekom duljeg razdoblja. Prema studiji iz 2016. koju je provelo Američko kemijsko društvo, ABS i HIPS filamenti proizveli su veliku količinu stirena, koji je Međunarodna agencija za istraživanje raka klasificirala kao mogući kancerogen za ljude.

Izvor: MUO


Možda će vas zanimati