Singapur će popuniti grad kućama isprintanim na 3D printeru
Vlasti u Singapuru su najavile plan printanja 3D kuća za svoje stanovnike i sada provode istraživanje izvedivosti kako bi smislili kako to uraditi.
Ako prijedlog dobije odobrenje, katovi kuća će se printati posebno, a zatim će se na mjestu slagati u stilu Lego kockica. Cilj je stvoriti opremu koja će graditi kuće za starije stanovnike Singapura bez oslanjanja na rad stranaca, premda je tehnologija printanja betona u središtu sheme još uvijek u fazi razvoja.
Postupak nizanja slojeva trodimenzionalno isprintanog predmeta je isti bez obzira na veličinu ili oblik samog printera, ali neki se materijali lakše oblikuju od drugih. Kineska firma je ranije eksperimentirala s betonom za gradnju vlastitih kuća, dok je u Italiji jedan projekt nedavno obuhvatio i sastavljanje kuća napravljenih od gline u cjelinu.
Što se tiče projekta u Singapuru, neće svaki dio kuće moći biti 3D isprintan, to je moguće samo sa strukturalnim dijelovima. Iz singapurskog Centra za 3D printanje kažu da su već uspješno proizveli tri zgrade nalik domovima primjenom postojećih metoda „prethodno proizvedene, unaprijed završene trodimenzionalne konstrukcije“.
Novu tvar koja se zasniva na betonu i nove 3D printere će znanstvenici morati smisliti prije nego što planovi postanu stvarnost, kako kažu. “U području izgradnje kuća imat ćemo prilično teške izazove”, kaže Chua Chee Kai iz Centra za 3D printanje za GovInsider. „Moramo razviti sve to počevši od nule. (...) Konstrukcijska industrija je inače vrlo konzervativna: građevina bude među posljednjim industrijama koje pokušaju nešto novo.”
Uz pomoć 3d printera Foodini možete printati hranu!
Predstavnici iz Centra kažu da bi prva 3D isprintana kuća (ili djelomično 3D isprintana kuća) mogla biti spremna u naredne tri godine, ako mognu potvrditi da je sigurna. Svi dijelovi koji se ne mogu isprintati po razumnoj cijeni će i dalje biti sastavljeni uz primjenu tradicionalnih metoda.
Ukoliko se dokaže održivost prijedloga, pogodnosti su jasne: 3D printer ne treba platu niti godišnji odmor i može proizvesti jednake dizajne u kratkom vremenu. Također se može prebaciti na novi dizajn nakon nekoliko klikova mišem. Pored konstrukcije kuća, Centar za 3D printanje istražuje i mogućnost upotrebe iste tehnologije za vojne i medicinske ustanove.
Pored navedenih prednosti 3D printanja konstrukcija u gradnji javlja se pitanje jesu li navedene pogodnosti ujedno i nedostaci, te hoće li printer zamijeniti ljudsku radnu snagu i radnike ostaviti bez posla. Jedno je sigurno, tehnologija 3D printanja se razvija vrtoglavo brzo i ima mnoge izuzetno korisne primjene, kao što je npr. u medicini, a koliko će se brzo razviti za gradnju kuća i što će to kao posljedicu imati za ljude, to ćemo možda tek saznati.
AKO VAM SE SVIDIO OVAJ TEKST: Podržite portal donacijom za kavu :)
Izvor: Science Alert