Tehnologija i energija

Moderna psihijatrija - laserskom zrakom u liječenju mozga

A.I.

Laserska svjetlost koja u mozgu miša s Parkinsonovom bolešću trenutno zaustavlja drhtanje životinje zvuči prilično napredno kao model liječenja.

Neuroznanstvenik i psihijatar Karl Deisseroth i njegovi kolege sa Sveučilišta Stanford vjeruju da lasersko svjetlo može "uključiti" oštećene ili neaktivne moždane stanice. Tvrde da laserski uređaj koji može liječiti neurološke i mentalne poremećaje, uključujući Parkinsonovu bolest i depresiju.

Ovo se smatra važno jer Svjetska zdravstvena organizacija predviđa da će depresija biti drugi najveći uzrok smrtnosti nakon bolesti srca do 2020. godine. Wow faktor je da bi se tako jednostavnim pritiskom na prekidač zaustavljalo drhtanje (tremor) kod oboljelih.

Da bi demonstrirali tehnologiju, znanstvenici su genetski modificirali miševe za Parkins te sa svjetlosno osjetljivim stanicama pa umetnuli optičko vlakno u njihov mozak. Kad je plavo lasersko svjetlo udarilo u stanice povezane s motornim korteksom, područjem mozga odgovornim za kretanje, miševi su se prestali tresti.

Ovo otkriće ukazuje na terapije laserskom preciznošću za neurološke i mentalne poremećaje, poput depresije i autizma, koje bi jednog dana mogle liječiti neispravne stanice, a poštedjeti ostatak mozga. Izvor: Popsci

Možda će vas zanimati