Tehnologija i energija

Ljudi, planet, profit ili politika? Japanska debata o energiji se zahuktala

M.A.

Japan je u proteklih par mjeseci zaista dokazao da je „zemlja izlazećeg sunca“. Nakon povijesne nestašice energije u razdoblju poslije Fukushime i mnogobrojnih rasprava, u srpnju je predstavljen program FiT koji bi mogao zemlju dovesti na drugo mjesto u svjetskoj proizvodnji solarne energije, odmah poslije Njemačke. U dinamičnom odmaku od zavisnosti o atomskoj energiji, japanska vlada ima plan proizvoditi 35% državne energije pomoću obnovljivih izvora do 2030. godine.

Dobar početak
Već u ovom periodu, brojke pokazuju kako je zemlja napravila značajne korake koji su je približili cilju. Prodaja solarnih ćelija je porasla za 72,2%  u 2012. godini, a to su samo mjerenja do travnja – prije nego je predstavljen FiT program.

Bloomberg New Energy Finance (BNEF) predviđa kako će samo Kina preduhitriti Japan u rastu solarne proizvodnje energije. Također, moguća je zarada od 9,8 američkih milijarda dolara od prodaje solarnih instalacija, stvarajući 3,2 GWe (energija koju bi proizvela tri nuklearna reaktora).

Oko 90% japanskih instalacijskih ploča se nalaze u kućanstvima, za razliku od SAD-a i drugih zemalja, gdje se one koriste u komercijalne i komunalne svrhe. Radi povećane prodaje otkako je predstavljen FiT program,  udvostručio se uvoz ploča, a i domaća proizvodnja je počela sustizati neobuzdanu potražnju. Otvoreni su ili se planiraju otvoriti, mnogi solarni parkovi u zemlji, a svaki dan se najavljuju i novi projekti.

Potreba za alternativom
Jedan ovakav projekt ima poseban značaj. Grad Minamisona se udružio s Toshibom kako bi izgradili najveći solarni park u zemlji. Kako su dijelovi grada udaljeni svega desetak kilometara od nuklearne elektrane Fukushime, prisutna je kontaminacija radijacijom na tim područjima. Ovaj projekt stoga predstavlja važan spomenik koji upozorava na potrebnu solarnih ploča.

Nakon katastrofe u nuklearnoj elektrani, svih 50  reaktora su prestali raditi. Prva dva su pokrenuta tek u ljeto kako bi se spriječila potencijalna nestašica struje, ali njihovo pokretanje je izazvalo niz prosvjeda. Nuclear Regulation Authority (NRA), uspostavljena prošloga mjeseca, sastavlja nove odredbe o nuklearnim standardima koji će potaknuti ponovno otvaranje reaktora iduće godine.  Nije još zasad poznato koliko će elektrana zadovoljiti nove standarde te dobiti odobrenje ponovnog otvaranja.

Politički „vrući krumpir“
Vlada Japana je donijela zakon koji predviđa prestanak korištenja nuklearne energije do 2030. godine. Ovakav plan omogućuje tvrtkama da  nadoknade svoj novac, a osim toga, većina će reaktora u to doba već biti starija od 40 godina i trebat će ih prestati koristiti. No, neki anti – nuklearni aktivisti su počeli cinički razmišljati.

Vladini postupci svakako nisu bez neke političke pozadine jer iduće godine se održavaju izbori koji će vršiti dodatan pritisak na vlast. Ispitivanja javnog mnijenja su pokazala kako su građani pokazali veliko odobravanje za prestanak korištenja nuklearne energije, a i mnogi ministri podržavaju tu  politiku koju zovu „zero option“. No, izdvojeni glasovi iz biznisa i trgovine će uvelike utjecati na san o obnovljivim izvorima energije.

Solarni otpor
Komunalna poduzeća koja će imati najveći gubitak ukoliko se prestane koristiti nuklearna energija se protive vladinim pokušajima da uvedu korištenje obnovljivih izvora. Energetske tvrtke će biti financijski devastirane zatvaranjem elektrana te ukoliko svih 50 reaktora prestane s radom, šteta će biti veća od 55 milijardi američkih dolara i četiri će tvrtke učiniti potpuno insolventnima.

No, te će firme na još jedan način patiti. Nakon katastrofe u Fukushimi, privatne osiguravajuće kuće ne žele više osigurati komunalne usluge, pa stoga  vlada (odnosno porezni obveznici) moraju platiti račun.  Ukratko, komunalna poduzeća će izvući najviše koristi, bez ikakvih rizika.

Keidanren (japanski najmoćniji poslovni lobi) upozorava kako će tisuće ljudi izgubiti radna mjesta radi, kako oni tvrde, problematične, skupe i nepouzdane energetske alternative. Lobi smatra kako će to negativno utjecati na japansko gospodarstvo te će  izostati stabilan rast ukoliko se okrenu ovoj neprofitabilnoj energetskoj alternativi.

Svijetla budućnost?
Bilanca japanskog energetskog portfelja ovisi o političkom i ekonomskom balansu, a vlada je uhvaćena u nezgodnu situaciju gdje mora odabrati između javnog mnijenja i ekonomskih  te poslovnih pritisaka. Zagovornici alternativne energije veličaju slike zaposlenih radnika koji postavljaju solarne ploče po cijeloj zemlji, a slike katastrofe u Fukushimi će i dalje progoniti ministre dok podrobno nadgledaju razvitak FiT programa. Kako se bliže izbori, a svjetska ekonomija je nesigurna, postavlja se pitanje – kome će se prikloniti?

Zagovornici nuklearne energije kažu kako je stvaranje i korištenje energije dobivene iz obnovljivih prirodnih izvora svakako hvalevrijedno, no, u današnjim ekonomskim uvjetima neodrživo. Prestankom rada nuklearnih elektrana i zamjenom za alternative izvora kojima bismo osigurali solarnu energiju dobivamo vrlo skup i dugotrajan postupak koji daje jako malo konačnog proizvoda (tj. energije).

Hrvatska, a i ostatak svijeta se suočava s velikim ekonomskim izazovima te uz nedostatak financijskih sredstava za nove investicije projekata, solarna se energija također našla na udaru. Pretežno zbog nedostatka novaca, hrvatski političari su odbili financirati gradnju solarnog polja u zemlji te smanjenje poreza na korištenje obnovljivih izvora energije.

S druge strane, bitno je da ozbiljno shvatimo promjene koje se dešavaju u svijetu  poput  globalnog zatopljenja, mijenjanje flore i faune te nepromišljenog iskorištavanja neobnovljivih prirodnih resursa koji su nam od životne važnosti. Stoga, trebali bismo sve ideje o energiji integrirati u jedno prihvatljivo rješenje koje će nam osigurati alternativan izvor ekološki čistih energenata i mogućnost njihovog korištenja bez štetnosti za planet i ljude. 

Izvor: ZMEScience

0

Možda će vas zanimati