Tehnologija i energija

Glasovni asistenti mogli bi se koristiti za life coaching

V.P.

Life coaching je proces u kojem life coach osobi pomaže identificirati i postići najvažnije ciljeve, kako osobne i profesionalne. Ideja je osobi dati „alate” i pokazati joj stavove koji omogućuju da preuzme kontrolu nad svojom odlukom i pretvori je u stvarnost. Podrška postoji i za grupe, a coaching usmjeren na tvrtke trenutno doživljava svoj najbolji trenutak.

Ovaj proces uobičajeno vodi stručnjak. Ali ideja koju je dr. Laura Aymerich-Franch, istraživačica Ramón y Cajal na Odsjeku za komunikacije UPF-a imala 2018., bila je programirati virtualnog life coacha koji bi pomogao ljudima da postignu svoje ciljeve. "Koristeći modele treniranja, programirali smo agenta za razgovor temeljenog samo na glasu, koji bi vodio ljude da postignu svoje ciljeve na isti način na koji vas prava osoba vodi u sesiji kroz pitanja", objašnjava Aymerich. "U ovoj studiji otkrili smo da se, korištenjem aplikacije koju smo izradili, psihološko stanje sudionika poboljšalo."

Aymerich se poziva na studiju objavljenu u International Journal of Human-Computer Studies, provedenu zajedno s istraživačicom Ilianom Ferrer, sada na Autonomnom sveučilištu u Barceloni (UAB).

U glavnoj studiji sudjelovalo je 30 osoba koje su zbog pandemije covida-19 morale provoditi sesije u svojim domovima. Svaka osoba imala je ukupno tri sesije s NORIKOM, virtualnim trenerom, instaliranim na iPhoneu, kojim se upravljalo pomoću vrlo jednostavnog vizualnog sučelja.

Vođeni glasovnim agentom, sudionici su odlučili na kojem aspektu svog života žele raditi, pronašli temeljne vrijednosti za određeno područje, identificirali cilj temeljen na SMART kriterijima (specifičan, mjerljiv, ostvariv, relevantan i pravodoban) i pokrenuli sve to u praksi. Također su korištene tehnike vizualizacije, koje su vrlo uobičajene za podršku postizanju ciljeva u coachingu, u kojima su sudionici zamoljeni da zamisle budućnost u kojoj su njihovi ciljevi ostvareni.


Za englesku verziju, korištenu u pilot testu, korišteni su muški i ženski glas. Konačna verzija na španjolskom koristila je ženski glas.

Rezultati su promatrani mjerenjem varijabli kao što su osobni rast (Personal Growth Initiative Scale -PGI), zadovoljstvo životom (Life Satisfaction Scale -SLS) i implementacija skale pozitivnih i negativnih učinaka (PANAS).

"Rezultati su otkrili značajno poboljšanje osobnog rasta i zadovoljstva životom, a zauzvrat značajno smanjenje negativnih emocija"

“Rezultati su otkrili značajno povećanje vrijednosti PGI i SLS, a zauzvrat također značajno smanjenje negativnih emocija (PANAS) u usporedbi sa stanjem prije početka sesija”, objašnjava dr. Aymerich. “Ovo upućuje na to da je program treniranja pozitivno pridonio psihološkom stanju, zadovoljstvu životom i osobnom razvoju”. Što se tiče upotrebljivosti, namjere usvajanja ove tehnologije i općeg zadovoljstva programom, sudionici su rekli da su vrlo zadovoljni.

Određene vrste agenata za razgovor (glasovnih asistenata) trenutno su vrlo raširene diljem svijeta, poput Amazonove Alexe, Appleove Siri ili Google Assistanta. Prema procjeni Pew Research Centera iz 2017., gotovo 46% odraslih u Sjedinjenim Državama koristi iste. Osim toga, sve se češće mogu pronaći aplikacije za pametne telefone posvećene poboljšanju mentalnog zdravlja, "ali te aplikacije nisu uvijek potkrijepljene empirijskim dokazima koji potvrđuju njihovu učinkovitost", ističe Aymerich. “Čini se da će glasovni asistenti sve više biti prisutni u domu. Iako trenutačno glasovni asistent ne može ponuditi iste sposobnosti i usluge kao pravi susret s trenerom ili terapeutom, može pomoći u uklanjanju barijera u stavovima koje još uvijek postoje kada se traži terapijska podrška za poboljšanje općeg psihološkog stana”, zaključuje znanstvenica.

Izvor: EurekAlert!


Možda će vas zanimati