Zdravlje i medicina

Ženama s poteškoćama u trudnoći „internet coaching” nudi više izbora

V.P.

Personalizirano treniranje putem platforme za pametne telefone može pomoći ženama da poboljšaju svoje životne navike u razdoblju prije i nedugo nakon početka trudnoće, pokazalo je novo istraživanje. Najveće pogoršanje ponašanja koje predstavlja rizik za trudnoću primijećeno je kod žena s prekomjernom težinom.

Rezultati, objavljeni u časopisu Reproductive Biomedicine Online, pokazuju da bi digitalna zdravstvena skrb mogla biti isplativ način za pružanje prilagođenih savjeta ženama koje imaju poteškoća u trudnoći, u slučajevima kada Nacionalna zdravstvena služba nema novčanih resursa za takvu uslugu.

U ovoj studiji, koju je vodilo Sveučilište u Southamptonu, 262 žene koje su planirale trudnoću i imale su ili poteškoće sa začećem ili su imale ponovljene pobačaje, prijavile su se na „online” program za podučavanje životnih navika, naziva Smarter Pregnancy. Sve sudionice ispunjavale su upitnike putem aplikacije na početku i u intervalima od šest tjedana tijekom četveromjesečnog ispitivanja. Upitnici su pokrivali teme poput prehrane, unosa folne kiseline, pušenja i konzumacije alkohola.

Nakon svakog upitnika, polovici sudionica (interventnoj skupini) poslani su automatizirani savjeti i preporuke putem platforme za treniranje, na temelju njihovih odgovora. Druga polovica (kontrolna skupina) upućena je na standardne smjernice za perikoncepcijsku skrb sadržane na internet stranici Nacionalne zdravstvene službe.


Analiza odgovora na upitnike pokazala je da je veća vjerojatnost kako će skupina koja je dobivala savjete putem platforme Smarter Pregnancy napraviti pozitivne promjene u svom životnom stilu od sudionika u kontrolnoj skupini. Najznačajnija promjena je u smanjenju pušenja i konzumacije alkohola za one s indeksom tjelesne mase iznad 25 (prekomjerna težina). Rezultati su također pokazali da su izgledi za trudnoću nakon 24 tjedna povećani za sudionice koje su koristile aplikaciju, iako istraživački tim napominje da će biti potrebno više istraživanja kako bi se potvrdila ova veza jer je studija bila usmjerena na poboljšanje načina života, a ne na procjenu izgleda za trudnoću.

Dr. Bonnie Ng, suradnica MRC-a za kliničke i eksperimentalne znanosti na Sveučilištu Southampton rekla je: "Naše ispitivanje pokazuje da digitalni alati za zdravstvenu skrb mogu pomoći ženama da poboljšaju svoj životni stil i zdravlje svojih beba.

„Korištenjem ovog alata žene mogu preuzeti kontrolu nad vlastitim tijelom, a također, kada idu kod liječnika, uklanja se dojam da im se „naređuje”.

Izvor: EurekAlert!

0

Možda će vas zanimati