Svemir i vrijeme

Sezonske promjene na sjevernom polu Marsa

K.Ž.

Nova snimka ESA-e Mars Expressa prikazuje sjeverni pol Marsa u vrijeme njegova ljetnog solsticija. Čitav ugljikodioksidni led je nestao ostavljajući samo svijetli pokrov vodenog leda. Slika je snimljena posebnom High Resolution Stereo Camerom 17. svibnja 2010. Solsticij označava najduži dan i početak ljeta za Sjevernu polutku planeta u sunčevom sustavu.

Ledeni pokrivač je tokom zime i proljeća prekriven vodenim i ugljikodioksidnim ledom krajem proljeća čitav ugljikodioksidni led ispari i odlazi u atmosferu. Ostaje samo vodeni led kojeg na slici prepoznajemo ako svijetle, bijele dijelove. Sa tih velikih naslaga isparavaju se velike količine vode koje najčešće odlaze u atmosferu. Polarni led se prilagođava godišnjem dobu. U zimi, dio atmosfere se nanovo kondenzira u mraz i led na sjevernom pokrovu. Te sezonske naslage mogu se protegnuti čak i do 45 stupnja južne geografske širine i biti metar debele.

Drugi fenomen pojavljuje se na zakrivljenim strminama sjevernog prekrivača kao što je, Rupes Teniusova nizbrdica (vidi se lijevo na slici). Tijekom proljeća, sezonski ugljikdioksidni led je prekriven vodenim mrazom. Povremeno se događa da vjetar uklanja taj tanki sloj mraza ostavljajući ugljikodioksidni led otkrivenim. Ovaj proces jasno svjedoči o dinamici cirkulacije vode na Marsu a možda svjedoči i o naizmjeničnom nakupljanju leda na sjeveru. Druga vidljiva značajka sa slike uključuje kanjon Chasma Boreale, obojene naslage i dugi prostor pješčanog nanosa.

Chasma Boreale je oko 2 km duboka, 580 km duga i oko 100 km široka. Granični zidovi daju mogućnost  da vidimo nanose između. Na kanjonu nalazimo kratere; neki od njih su prekriveni teškim slojem pijeska a neki su djelomično šuplji. Tamne i svijetlo tonirane naslage mogu biti viđene kao sitan i pravilan pokrov. Tamniji sedimenti bili su doneseni vjetrovima tijekom proljetnih pješčanih oluja. Ti sedimenti su nastajali kako su se naslage mijenjale veličinom tijekom godišnjih doba. Polarni pokrov je okružen dugim poljima pješčanog nanosa koji se protežu 600 km prema jugu.

Mars Express će uskoro koristiti svoj radar za ispitivanje sjevernog polarnog pokrova u tri dimenzije. Otkako je radar postavljen sredinom 2005., čekaju se pravi uvjeti za nova promatranja.

Radar najbolje radi noću kada su električna međudjelovanja atmosfere na minimumu. Izvrsna prilika za promatranje oblika, dubine i sastava pokrova bit će u kolovozu i rujnu 2011., dakle vrlo skoro se možemo nadati novim saznanjima o Crvenom planetu.

Izvor: European Space Agency

0

Možda će vas zanimati